ଆଉ କେହି ଆମ ପସନ୍ଦ ଉପରେ ‘ଭିଟୋ’ କରିପାରିବେ ନାହିଁ : କ୍ବାଡ୍ ସମ୍ପର୍କରେ କହିଲେ ଜୟଶଙ୍କର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ର ବଢ଼ୁଥିବା ଆଧିପତ୍ୟକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିବା ବେଳେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ବାଡ୍ ସୁରକ୍ଷା ଆଲୋଚନା ଏପରି ଏକ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ କେହି ଦେଶ ସମାନ ଚିନ୍ତାଧାରାର ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ‘ଭିଟୋ’ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ବଞ୍ଚିବା, ବିକାଶ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସମୃଦ୍ଧିରେ ଯୋଗଦାନ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଏକ ଥିଙ୍କଟ୍ୟାଙ୍କ ଫୋରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଜୟଶଙ୍କର ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମେଣ୍ଟକୁ ଏକ “ଆଲୋକସ୍ତମ୍ଭ” ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଯାହାକି ଏକ “ସୃଜନଶୀଳ, ନମନୀୟ, ସକ୍ରିୟ, ଉତ୍ତରଦାୟୀ ଏବଂ ମୁକ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗ”।

ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ୱାଡ୍ ଏକ ବହୁ ଧ୍ରୁବୀୟ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିକାଶକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ ଏବଂ ଏହାର ମୂଳ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏକତରଫା ନୁହେଁ, ସହଯୋଗୀ ଅଟେ । ଚାରି ରାଷ୍ଟ୍ର ବିଶିଷ୍ଟ କ୍ୱାଡ୍ ଗୋଷ୍ଠୀ ଯେଉଁ ନୀତି ପାଇଁ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି ସେ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାରି ଦେଶର ସମସ୍ତ ସରକାର ସେମାନଙ୍କର ସାଧାରଣ ଆଚରଣଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଆଚରଣ କରିଛନ୍ତି। କ୍ୱାଡ୍ ହେଉଛି ଏକ ‘ ଆଲୋକସ୍ତମ୍ଭ ‘ ଏବଂ ଏହା ଏକ ସୃଜନଶୀଳ, ନମନୀୟ, ସକ୍ରିୟ, ଉତ୍ତରଦାୟୀ ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର