ବିଭିନ୍ନ ହତ୍ୟା ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣାରେ ସାମିଲ ଥିବା ମାଫିଆ ଧନଞ୍ଜୟ ସିଂଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ କଲା ଜେଡିୟୁ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଦଳରେ ହୋଇଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଜନତା ଦଳ ୟୁନାଇଟେଡ(ଜେଡିୟୁ) ବିବାଦ ଘେରକୁ ଆସିଛି। ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଲଲନ ସିଂହ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଜେଡିୟୁ ପାଇଁ ନେଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଚାରିଜଣ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଦଳ ୟୁପି ୟୁନିଟର ଦାୟିତ୍ବ ଦେଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୟୁପିର ଦୁର୍ଦ୍ଦ‌ାନ୍ତ ମାଫିଆ ଧନଞ୍ଜୟ ସିଂ ଅଛନ୍ତି। ୟୁପିର ମାଫିଆକୁ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଦଳ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ବାଛିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଧନଞ୍ଜୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ଓ ଡକାୟତି ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ଅଛି।

ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଧନଞ୍ଜୟ ସିଂ ଜେଡିୟୁ ଟିକେଟରେ ଜୌନପୁରର ମଲ୍ହାନୀରୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିସାରିଛନ୍ତି। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମାଫିଆ ଅଜିତ ସିଂଙ୍କ ହତ୍ୟାରେ ତାଙ୍କ ନାଁ ଆସିଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜେଲରେ ଥିବା ମାଫିଆ ମୁନ୍ନା ବଜରଙ୍ଗୀଙ୍କ ହତ୍ୟାରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନାଁ ଆସିସାରିଛି। ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଅଜିତ ସିଂଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଫେରାର ଥିବା ଧନଞ୍ଜୟ ସିଂଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ପୁଲିସ ୨୫ ହଜାର ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଧନଞ୍ଜୟଙ୍କ ନାଁରେ ଏତେ ହତ୍ୟା ମାମଲା ଥାଇ ବି ତାଙ୍କୁ ଦଳ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ବାଛିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି, ଜେଡିୟୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାଜୀବ ରଂଜନ ସିଂ ଓରଫ ଲଲନ ସିଂ, ଧନଞ୍ଜୟ ସିଂଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ବାଛିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର