ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର  ଯୋଶୀମଠ ଅଂଚଳ ବର୍ଷକୁ ଅଢେଇ ଇଞ୍ଚ୍ ଦବୁଛି : ରିପୋର୍ଟ

ଡେରାଡୁନ : ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ରିମୋଟ୍ ସେନ୍ସିଂର ଦୁଇ ବର୍ଷର ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯୋଶୀମଠ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୬.୫ ସେମି କିମ୍ବା ୨.୫ ଇଞ୍ଚ ଲେଖାଏଁ ଦବି ଯାଉଛି। ଉପଗ୍ରହ ତଥ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରି ଡେରାଡୁନ୍ ସ୍ଥିତ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଯୋଶୀମଠର ଅନେକ ଘରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପରେ ସାରା ଦେଶରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି । ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ଯୋଶୀମଠର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଫାଟ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଥର୍ମାଲ୍ ପାୱାର କର୍ପୋରେସନ୍ କିମ୍ବା ଏନଟିପିସିର ଟାପୋଭାନ୍ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି।

ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଗୃହିତ ଉପଗ୍ରହ ଚିତ୍ର ଦର୍ଶାଏ ଯେ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ଧୀରେ ଧୀରେ ଭୁଶୁଡି ପଡୁଛି । ଅର୍ଥାତ କେବଳ ଯୋଶୀମଠ ନୁହେଁ, ସମଗ୍ର ଅଂଚଳ ଦବିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ପ୍ରଭାବିତ ହୋଟେଲଗୁଡିକର ଉଚ୍ଛେଦ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନିଆଯାଇପାରିଲା ନାହିଁ। ସରକାରଙ୍କ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଏବଂ ହୋଟେଲ ମାଲିକମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ହୋଟେଲ ଅପରେଟରମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ବିକ୍ଷୋଭ ପରେ ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ବୁଲଡୋଜର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ନାହିଁ। ମାନୁଆଲ୍ ଭାବେ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯିବ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଶାସନ ଏକକାଳୀନ ସମାଧାନ ଯୋଜନା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦାୟ 731 ଟି ଘର ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର