ନ୍ୟାୟପାଳିକା କେବଳ ମାତ୍ର ସମ୍ବିଧାନ ନିକଟରେ ଉତ୍ତରଦାୟୀ: ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଏନ.ଭି ରମନା ଶନିବାର ଦିନ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକୁ କଟାକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି। ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋରେ ଏକ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ସମୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଶାସକ ଦଳ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ କୋର୍ଟ ସେମାନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତୁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବିରୋଧୀ ଦଳ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ସେମାନଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଏବଂ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଉ। ଏହା କେବଳ ସମ୍ବିଧାନ ଏବଂ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଥିବ‌ା ଭୁଲ ଧାରଣା ହେତୁ ହୋଇଥାଏ। ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଅଜ୍ଞତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଦ୍ବାରା ନ୍ୟାୟପାଳିକା ପରି ସ୍ବାଧୀନ ସଂସ୍ଥାକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ନ୍ୟାୟପାଳିକା କେବଳ ମାତ୍ର ସମ୍ବିଧାନ ନିକଟରେ ଉତ୍ତରଦାୟୀ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ବିଭାଜନ କରୁଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅପେକ୍ଷା ଏକଜୁଟ କରୁଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଛୋଟ, ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ବିଭାଜନକାରୀ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକୁ ଆମେ ମାନବ ଏବଂ ସମାଜ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାକୁ ଦେଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ। ମାନବ ବିକାଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଏ ସମସ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗଠାରୁ ଉପରକୁ ଉଠିବାକୁ ପଡିବ।

ସେ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ହୁଏତ କୋଟିପତି ହୋଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଧନର ସୁଖ ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଶାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ। ଆପଣଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଘରେ ଘୃଣା ଏବଂ ହିଂସା ମୁକ୍ତ ପରିବେଶ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ପ୍ରଦେଶରେ ଆପଣଙ୍କର ପରିବାର ଏବଂ ସମାଜ ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ପରିବେଶ ତିଆରି କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଏତେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରି ଲାଭ କ’ଣ? ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ନିଜ ସମାଜକୁ ଘୃଣା ଏବଂ ହିଂସା ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଜରୁରୀ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର