ନା ମୋଦୀ ନା ନୀତିଶ, ୨୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ‘ଜଙ୍ଗଲରାଜ’ ଶବ୍ଦ

ପାଟନା: ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାର ବାରମ୍ବାର ଏକ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ। ଏହି ଶବ୍ଦଟି ଥିଲା ‘ଜଙ୍ଗଲରାଜ’ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାରମ୍ବାର ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା ଯେ, ଏହି ଶବ୍ଦ କେଉଁଠୁ ଆସିଲା ଏବଂ ବିହାରରେ ଏହି ଶବ୍ଦ କାହିଁକି ବ୍ୟବହୃତ ହେଲା? ‘ଜଙ୍ଗଲରାଜ’ ଶବ୍ଦ ବିହାରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶତାଧିକ ଥର ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ଶବ୍ଦ ପଛର ଜନକ କିଏ ?

ପ୍ରକୃତରେ, ପାଟନା ହାଇକୋର୍ଟ ୫ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୯୭ ରେ ଏକ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରୁଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଜଷ୍ଟିସ ଭି.ପି ଆନନ୍ଦ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଧର୍ମପାଲ ସିହ୍ନାଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ସାମ୍ନାରେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ କୃଷ୍ଣ ସହାୟଙ୍କର ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ଚାଲିଥିଲା | ସେତେବେଳେ ପାଟନା ହାଇକୋର୍ଟ କହିଥିଲେ, ‘ବିହାରରେ କୌଣସି ସରକାର ନାହିଁ। ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏଠାରେ ରାଜ୍ୟ ଚଳାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ବିହାରରେ ଜଙ୍ଗଲରାଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି’। ବାସ୍ତବରେ, ଜଙ୍ଗଲରାଜ ଶବ୍ଦ ପ୍ରଥମେ ପାଟନା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା, ଏହା ପରେ ଏହି ଶବ୍ଦ ମୁଖ୍ୟତଃ ଲାଲୁଙ୍କ ବିରୋଧୀ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ |

ବାସ୍ତବରେ, ୧୯୯୦ ରୁ ୨୦୦୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥାତ୍ ଲାଲୁଙ୍କ ପରିବାର ବିହାରରେ ସମୁଦାୟ ୧୫ ବର୍ଷ ଶାସନ କରିଥିଲେ। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଅପରାଧର ସୀମା ଟପିଯାଇଥିଲା | ଅପହରଣ ପରେ ମୁଣ୍ଡଜାମିନ ରଖି ଟଙ୍କା ମାଗିବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ହୋଇଥିଲା | ଅନେକ ଥର ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ପାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା | ପ୍ରତିଦିନ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟୁଥିଲା ଏବଂ ବିହାରରେ ଚୋରି ଓ ଡକାୟତି ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଆଉ ଲାଲୁଙ୍କ ଶାସନ ସମୟକୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଜଙ୍ଗଲରାଜ ବୋଲି କହିଥିଲେ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.