କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନଙ୍କୁ କଡା ଭାଷାରେ କହିଲେ ଛାତ୍ର: ରାଜନୀତି ବନ୍ଦ କର, ଆମକୁ ପଢ଼ିବାର ଅଛି

ପାଟନା: ବିହାର ରାଜଧାନୀ ପାଟନାର ଖାନ ସାର୍ ପୁଣି ଥରେ ବିବାଦକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଖାନ ସାରଙ୍କ ଏକ ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ହେଉଛି , ଯେଉଁଥିରେ ଖାନ୍ ସାର୍ ଦ୍ଵନ୍ଦ ସମାସ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଉଦାହରଣକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଉପୁଜିଛି। ଏହି ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଅନେକ ରାଜନୈତିକ ନେତା ଖାନ ସାରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏବେ ଏହି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଖାନ ସାରଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ବାହାରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାନ ସାରଙ୍କ ନାମ ନେଇ ନେତାମାନେ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ ଆଜିକାଲି, ଖାନ ସାରଙ୍କର ଏକ ପୁରୁଣା ଭିଡିଓକୁ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି | ଏଥିରେ ଖାନ ସାର୍ ଉଦାହରଣ ଦେଇ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ସୁରେଶ ବିମାନ ଉଡାଉଛି ଏବଂ ଅବଦୁଲ ବିମାନ ଉଡାଉଛି, ଏହା ସମାନ ଲାଗୁଥିଲେ ବି ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି। ସୁରେଶର ଜାହାଜ ଉଡ଼ିବା ଅର୍ଥ ଏକ ଜାହାଜ ଉଡାଇବା କିନ୍ତୁ ଅବଦୁଲର ଏକ ଜାହାଜ ଉଡ଼ାଇବା ଅର୍ଥ ଉତ୍ତେଜନା ଭଳି |

ଏହାକୁ ନେଇ ଖାନ ସାରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସୁପ୍ରିୟା ତ୍ରିନେତ୍ର ଦାବି କରିଛନ୍ତି | ଏହା ପରେ ଖାନ ସାରଙ୍କ ଛାତ୍ରମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବିବାଦ ବିଷୟରେ ଛାତ୍ରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ନେଇ କୌଣସି ରାଜନୀତି ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଖାନ ସାର୍, ଉଦାହରଣ ଦେଇ ଆମକୁ ପଢ଼ାଇଥାନ୍ତି | ନେତାମାନେ ଖାନ ସାରଙ୍କ ନାମ ନେଇ ନିଜକୁ ପରିଚିତ କରାନ୍ତି | ସେହି ଲୋକମାନେ ଆମ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ରାଜନୀତି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଖାନ ସାର୍ ଏପରି ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ, ଯାହାଙ୍କ ପାଖରେ ଗରିବ ପିଲାମାନେ ପାଠ ପଢିବାକୁ ଆସନ୍ତି | ରାଜନେତାମାନେ ଖାନ ସାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ ସେହି ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ଖାନ ସାର୍ କେବଳ ଆମ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଭାବନ୍ତି | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ନିଖିଲ ଆନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାନ ସାରଙ୍କ ଉଦାହରଣକୁ ନେଇ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରି କଂଗ୍ରେସ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ପାଇବ ନାହିଁ। କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ହିନ୍ଦୀ ବ୍ୟାକରଣ ଏବଂ ସନ୍ଧି-ସମାସ ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟରେ ଅଧିକ ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର