ଟ୍ରେନ ଆସିଲେ ପ୍ଳାଟଫର୍ମରେ ଜଳିବ ଆଲୁଅ, ଚାଲିଗଲେ ଲିଭିଯିବ ବତୀ

ଭୋପାଳ: ପ୍ଳାଟଫର୍ମକୁ ଟ୍ରେନ ଆସିଲେ ହଠାତ ଜଳିଉଠିବ ଆଲୁଅ ଓ ଟ୍ରେନ ଚାଲିଗଲେ ଲିଭିଯିବ ଆଲୁଅ ବତୀ | ବିଦ୍ୟୁତ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି | ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟ ରେଳବାଇର ଭୋପାଳ ଡିଭିଜନରେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ନୂଆ ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁଯାୟୀ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ଟ୍ରେନ୍ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଲାଇଟ୍ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଆଲୋକିତ ହେବ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍ ଯିବା ମାତ୍ରେ ଲାଇଟ୍ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ | ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଞ୍ଚୟ ହେବ |

ଭୋପାଳ ରେଳ ବୋର୍ଡ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଜବଲପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ନମ୍ବର ୧ ରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ସବୁବେଳେ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଗରେ ପ୍ରୟାସ କରିଆସୁଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ପଶ୍ଚିମ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳବାଇର ଜବଲପୁର ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଟ୍ରେନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ନ ଥିଲେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଟୋମେଟିକ୍ ଲାଇଟ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ, କେବଳ ଆବଶ୍ୟକ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଲାଇଟ୍ ରହିବ।

ଟ୍ରେନ୍ ଆସିବା ପରେ ସମସ୍ତ ଲାଇଟ୍ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଆଲୋକିତ ହେବ | ଭୋପାଳ ଡିଭିଜନରେ ଥିବା ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଲାଇଟ୍ ହୋମ୍ ସିଗନାଲ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ଟର୍ ସିଗ୍ନାଲ୍ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଛି, ଟ୍ରେନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଥିବାବେଳେ ଟ୍ରେନ୍ ଷ୍ଟେସନ ଦେଇ ଯିବା ପରେ ଏହା ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଜଳିଯିବ | ସେହି ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକ ଚାଲିଯିବା ପରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ | କେବଳ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଆଲୋକ ଜଳିବାରେ ଲାଗିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରୀମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.