ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୩୬ଟି ଆସନ ଦାବି କଲା ଏଲଜେପି

ପାଟନା: ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏନଡିଏ ଗଠବନ୍ଧନ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଆସନ ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକସଭା ପାର୍ଟି (ଏଲଜେପି) ଏକ ନୂଆ ଫର୍ମୁଲା ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଏଲଜେପି ୩୬ ଟି ଆସନ ଦାବି କରିଛି। ଏହି ଫର୍ମୁଲାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବିହାର ବିଧାନସଭାରେ ବିଜେପି ଏବଂ ଜେଡିୟୁରେ ବିଧାୟକ ଥିବା ୧୨୩ ଟି ଆସନରେ ଏଲଜେପି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବ ନାହିଁ। ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୨୦ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଏଲଜେପି ନିଜ ପସନ୍ଦର ୨୦ ଟି ଆସନ ମାଗିଛି।

ତା’ପରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୦୦ ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ ଟି ଆସନ ପାଇଁ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏଲଜେପିର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ସୁରଜବାନ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଲଜେପି ନିଜ ପସନ୍ଦର ୨୦ ଟି ଆସନ ଏବଂ ଦଳ ପାଇଁ ୧୬ ଟି ଆସନ ଚାହୁଁଛି। ସୁରଜବନ୍ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏଲଜେପି ୬ଟି ଆସନ ଜିତିଥିଲା। ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ୩୬ଟି ଆସନ ଉପରେ ଆମର ଅଧିକାର ଅଛି |

ଅନ୍ୟପଟେ ନିର୍ବାଚନରେ ମିଳିତ ଗଠବନ୍ଧନକୁ ଏଲଜେପି ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ଆରଜେଡି କହିଛି | ଆରଜେଡି ବିଧାୟକ ଶକ୍ତି ସିଂ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିହାରର ଲୋକମାନେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଭାବି ସାରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆରଜେଡି ବିଧାୟକ ବିଜୟ ପ୍ରକାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏନଡିଏରେ ରାମ ବିଳାସ ପାଶୱାନଙ୍କୁ କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉନାହିଁ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚିରାଗ ପାସୱାନ ବୁଝିବା ଉଚିତ ଯେ ବିଜେପି ହିଁ ଏହି ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.