କୋକେଇରେ ବସି ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଦାଖଲ ପାଇଁ ଗଲେ ଅର୍ଥୀ ବାବା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ-୨୦୨୪ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି। ଏହି ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଦାଖଲ ପାଇଁ କିଏ ଦାମୀଗାଡ଼ିରେ ଆସିଲାଣି ତ କିଏ ସାଧାରଣ ଗାଡ଼ିରେ ତ ପୁଣି କିଏ ଦୌଡ଼ିଦୌଡ଼ି ତ ଆଉ କିଏ ଚାଲିଛି ଆସି ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି।

ନିକଟରେ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରାଥୀପତ୍ର ଦାଖଲ ପାଇଁ କୋକେଇରେ ଆସି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗୋରଖପୁରର ଏହି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜଣକଙ୍କ ନାମ ରାଜନ ଯାଦବ ଓରଫ ଅର୍ଥୀ ବାବା ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।  ଯିଏକି ସ୍ବାଧୀନ ଭାବେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି।

ଏହି ଅର୍ଥୀ ବାବାଙ୍କ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ହେଉଛି ସେ ଶ୍ମଶାନରେ ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିଛନ୍ତି।

ଅର୍ଥୀ ବାବା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାର କାରଣ କହି କହିଛନ୍ତି,‘ ମୋ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରୁ ବିଶ୍ୱାସ ହଟିଯାଇଛି। ଦେଶରେ ଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। କାରଣ ଯେଉଁ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ନେତାମାନଙ୍କୁ ବଛାଯାଏ ସେମାନେ ସଂସଦରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି ସତ କିନ୍ତୁ  କେବେ ବି ଲୋକଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ତେଣୁ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ଶବରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଇଛି |

ଏହି କାରଣରୁ ମୁଁ ଶ୍ମଶାନରେ ମୋର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତିଆରି କରିଛି |। ମୋର କାହାଠାରୁ କିଛି ଦରକାର ନାହିଁ | ଯଦି କେହି ମୋତେ ଦାନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ମୁଁ କହିବି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଦାନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ କାଠ ଦାନ କରନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ ଦାନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଗରିବ ପିଲାର ସ୍କୁଲ ଫି ଦାନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଜଣେ ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୋଷାକ ଦିଅନ୍ତୁ।  ଏଥିସହିତ ଯଦି ଆହୁରି କିଛି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଔଷଧ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ |

ଅର୍ଥୀ ବାବା ଗୋରଖପୁରର ଏକ କଲେଜରୁ ଏମବିଏ ଶେଷ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ବିଦେଶରୁ ଚାକିରି ଅଫର ଆସିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେ ସମାଜର ସେବା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଅଫରକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ଅର୍ଥୀ ବାବା ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର