ଇଣ୍ଡିଆକୁ ବାହାରୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଣ୍ଡିଆ ମିଳିତ ମେଣ୍ଟ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଂଗ୍ରେସ ସହ ଆସନ ବାଣ୍ଟିବା ନେଇ ମତଭେଦ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନରମ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଯଦି ବିରୋଧୀ ଦଳର ଇଣ୍ଡିଆ ଆଲାଇନ୍ସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସେ ତେବେ ସେ ଏହାକୁ ‘ବାହ୍ୟ ସମର୍ଥନ’ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ବୋଲି ବାନାର୍ଜୀ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ଇଣ୍ଡିଆ ସହଯୋଗୀ ଦଳକୁ ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରିବୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରୁ ସବୁ ଦିଗରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବୁ।

ଆମେ ଏକ ସରକାର ଗଠନ କରିବୁ ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଆମର ମା’ ଏବଂ ଭଉଣୀମାନେ ଯେପରି କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ ଏବଂ ୧୦୦ଦିନିଆ ଚାକିରି ଯୋଜନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାମ୍ନା କରିବେ ନାହିଁ।

ବର୍ତ୍ତମାନର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୪ବର୍ତ୍ତମାନ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛି। ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଆସନ୍ତା ମେ’୨୦ ରେ ୬ଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ୪୯ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ହେବ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିହାରର ୫ଟି ଆସନ, ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଗୋଟିଏ ଆସନ, ଝାଡଖଣ୍ଡର ୩ଟି ଆସନ, ଲଦାଖରେ ଗୋଟିଏ ଆସନ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୧୩ଟି ଆସନ, ଓଡିଶାର ୫ଟି ଆସନ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ୧୪ଟି ଆସନ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ୭ଟି ଆସନରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଯଦି ଇଣ୍ଡିଆ ଆଲାଇନ୍ସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସେ ତେବେ ‘ବାହାରୁ ସମର୍ଥନ’ ପ୍ରଦାନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇସାରିଛି। କେତେକ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏପରିକି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପୃଥକ ଭାବରେ ଲଢୁଛନ୍ତି ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଏକାଠି ରହିବାର ଆଶା ନାହିଁ। ବିରୋଧୀ ଦଳମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ୪୦୦ ଟି ଆସନ ପାଇବା ପାଇଁ ବିଜେପିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ବାନାର୍ଜୀ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ବିଜେପି ୪୦୦ ଟି ଆସନ ଜିତିବାକୁ ଦାବି କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ଏଥର ଏହା ଘଟିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଲୋକମାନେ କହୁଛନ୍ତି। ଆମେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ବାହାରୁ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ସମର୍ଥନ କରିବୁ।

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର