ବରୁଣଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମେନକା ଗାନ୍ଧୀ

ସୁଲତାନପୁର: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସୁଲତାନପୁର ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମେନକା ଗାନ୍ଧୀ ପୁଅ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥର ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କଟାଯାଇଛି। ଯୋଗୀ ସରକାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତିନ ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ଏହି ଆସନରେ ବିଜେପି ଟିକେଟ ଦେଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମେନକା ଗାନ୍ଧୀ ସୁଲତାନପୁରରେ ତାଙ୍କ ରାଜନୀତି ଏବଂ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କଟିକେଟ କଟାକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତି। ଯଦି ବରୁଣଙ୍କର ସାହସ ଅଛି, ତେବେ ସେ ବହୁତ ଆଗକୁ ଯିବେ । ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଟିକେଟ୍ ବାତିଲ ହେବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମେନକା କହିଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ମିଳିଲା ନାହିଁ ମୁଁ ଖୁସି ନଥିଲି। ତେବେ ଏହା କେବଳ ଏକ ନିର୍ବାଚନ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ବାରା ଅଧିକ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ । ୨୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ସାଂସଦ ହୋଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ସେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତି ଆସୁଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ମେନକା ଗାନ୍ଧୀ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ଦକ୍ଷତାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ।

ମନେକା ଗାନ୍ଧୀ ବିବିସିକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଶେଷତା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲେଖିବା ଏବଂ ପ୍ରଚାର କରିବା ଭଳି ଅନେକ ଜିନିଷରେ ବରୁଣ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତି। ସେ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଦୁଇଟି ବେଷ୍ଟ ସେଲର ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଛନ୍ତି। ସେ କବିତା ମଧ୍ୟ ଲେଖନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ ବରୁଣ ବହୁତ ଆଗକୁ ଯିବେ । ମେନକା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ସିଏମ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ଭିନ୍ନ ଢଙ୍ଗରେ କହି ବରୁଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ବରୁଣ ଯାହା ଲେଖିଛନ୍ତି କିମ୍ବା କହିଛନ୍ତି ତାହା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ରହିଛି। ସେ ବରୁଣଙ୍କୁ ଭେଟିବାବେଳେ ରାଜନୀତି ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ନକରୁଥିବା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଆମର ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ପରିବାର ଏବଂ ନାତୁଣୀ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ଜୀବନ ରାଜନୀତିଠାରୁ ବହୁତ ବଡ ।

ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦେଖା ନ ମିଳିବା ନେଇ ମେନକା ନିଜର ମତ ରଖିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ବରୁଣ ଆସିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନତାଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ଚାହୁଁଛି, ପୁରା ପରିବାର ସୁଲତାନପୁର। ଆମେ ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ତ । ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଚାଲିଛି। ଯଦି ଆମେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କରୁ, ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବରୁଣଙ୍କୁ ଡାକିବୁ।

ସ୍ବାଧୀନ ଭାବରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା କିମ୍ବା କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେବା ଭଳି ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଉପରେ ମେନକା ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସବୁ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଲୋକମାନେ ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ସୁଲତାନପୁରର ଏକ ଚା ଦୋକାନରେ ବସି କାହାର ସରକାର ଗଠନ କରନ୍ତି। କାହାର ସରକାରକୁ କ୍ଷମତାଚ୍ୟୁତ କରନ୍ତି। ଖବରକାଗଜର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସମାନ। ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି କ’ଣ ବଦଳିଛି? ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁଠି ଥିଲେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ସେଇଠି ଅଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ୪୦୦ ପାର୍ ସ୍ଲୋଗାନ ନେଇ ମେନକା ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ କେବଳ ସୁଲତାନପୁର ଦେଖିପାରୁଛି। ମୁଁ ସୁଲତାନପୁର ପରେ ବାକି ଦେଶକୁ ଦେଖିପାରିବି। ଯଦି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୪୦୦ ପାର୍ କରିବାର ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଛନ୍ତି ତେବେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଘଟିବ। ସାମ୍ ପିଟ୍ରୋଡାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟରେ ଏପରି ବିବୃତ୍ତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଭାବୁଛି ପିଟ୍ରୋଡା ଏହି ସମୟରେ ଏହା କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ, ମୁଁ ରାଜନୈତିକ ବିବୃତ୍ତି ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ନୁହେଁ। କିଏ କ’ଣ କହୁଛି, କିଏ କ’ଣ କହିଛି ତାହା ମୋ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ । ଉତ୍ତରାଧିକାର କର ଭାରତ ପାଇଁ ନୁହେଁ । ମୁଁ ଏହାର ବିରୋଧ କରୁଛି।

ମାନେକା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିଳିତ ପରିବାର ଏବଂ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କର ଶକ୍ତି ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ସମାଜର ବିଶେଷତା । ଯଦି ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ରୋଜଗାରର ଆଧାର ସରକାରଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ସେମାାନେ କାହିଁକି ରୋଜଗାର କଲେ ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ? କିଛି ଲୋକ ବିଦେଶରେ ବସିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କିଛି କହିଥାନ୍ତି । ଏହା ଦଳ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ମୁଁ ଭାବୁଛି ସାମ୍ ପିଟ୍ରୋଡା ବିବୃତ୍ତି ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର