ନୀତିଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ କିନ୍ତୁ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ କମିପାରେ ଜେଡିୟୁ ବିଧାୟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

ପାଟନା: ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏନଡିଏ ସଫଳ ହୋଇଛି | କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କ ଦଳ ଜେଡିୟୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବିଜେପି ତୁଳନାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରାଗଲେ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରେ କମ ଜେଡିୟୁ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ମିଳିପାରେ। ବଡ କଥା ଯେ ଏଥର କେବଳ ବିଜେପି ଏବଂ ଜେଡିୟୁ ନୁହେଁ, ବରଂ ଜିତନରାମ ମାଂଝୀଙ୍କ ‘ହମ’ ଏବଂ ମୁକେଶ ସାହନିଙ୍କ ଭିଆଇପି ପାର୍ଟିର ବିଧାୟକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନୀତିଶଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିପାରେ | ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ଏଥର ୨୪୩ ଟି ଆସନରୁ ୧୨୫ ଟି ଆସନ ଜିତିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭୪ ଟି ଆସନ ବିଜେପି, ୪୩ ଟି ଆସନ ଜେଡିୟୁ, ୪ ଟି ସିଟ୍ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଆୱାମ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଏବଂ ୪ ଟି ସିଟ୍ ଭିଆଇପି ଜିତିଛି। ଆଉ ଏନଡିଏରେ ବିଜେପି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦଳ ଏବଂ ଜେଡିୟୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦଳ ଭାବେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜିତନରାମ ଏବଂ ସାହନିଙ୍କ ଦଳଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ହିଁ ଏନଡିଏ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ଅଙ୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରେ ‘ହମ’ ଏବଂ ଭିଆଇପି ପାର୍ଟିର ବିଧାୟକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ | ଏହାପୂର୍ବରୁ ନୀତିଶଙ୍କ ସରକାରରେ କେବଳ ବିଜେପି ଏବଂ ଜେଡିୟୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଥିଲେ। ବିଧାନସଭାରେ ମୋଟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ମନ୍ତ୍ରୀ ରହିପାରିବେ । ବିହାରରେ ସମୁଦାୟ ୨୪୩ ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ଉପରେ ଆଧାର କରି ୩୬ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇପାରିବେ। ନୀତିଶଙ୍କ ପୂର୍ବ ସରକାରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ ୩୧ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ |

ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୭ ଜଣ ଜେଡିୟୁର ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ବିଜେପି କୋଟାରୁ ୧୩ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଥିଲେ। ତେବେ ସେତେବେଳେ ବିଜେପିରେ ୫୩ ଜଣ ବିଧାୟକ ଏବଂ ଜେଡିୟୁରେ ୭୧ ଜଣ ବିଧାୟକ ଥିଲେ। ଏହି ଆଧାରରେ କ୍ୟାବିନେଟରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜନୀତି ଗଣିତ ବଦଳିଥିବାବେଳେ ଜେଡିୟୁକୁ ବିଜେପି ଟପିଯାଇଛି | ୨୦୧୫ ନିର୍ବାଚନ ତୁଳନାରେ ଏଥର ଜେଡିୟୁ ତୁଳନାରେ ବିଜେପିର ଅଧିକ ଆସନ ଅଛି ଏବଂ ବିଜେପି ତୁଳନାରେ ଜେଡିୟୁରେ କମ୍ ଆସନ ଅଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଆଧାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ଗଠନ କରାଯିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହମ ଏବଂ ଭିଆଇପି ପାର୍ଟିର ବିଧାୟକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସ୍ଥାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.