ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ! ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଭଳି ଦାବି କଲେ,କାହିଁକି ଜାଣନ୍ତୁ…

ୱାଶିଂଟନ: ଆସନ୍ତା କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ? ଆଗାମୀ ଦିନରେ କେତେକ ବିକଶିତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମୋବାଇଲ ବ୍ୟବହାରକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେବ ଏବଂ ଏହାର ସ୍ଥାନ ନେବ? ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଲନ୍ ମସ୍କ ଏହା ସହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହମତ ଥିବା ପରି ମନେହୁଏ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ମୋବାଇଲର ବ୍ୟବହାର ଅତୀତ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଅନେକ ଲୋକ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି, ଲାଗୁଛି ଯେ ଫୋନ୍ଗୁଡ଼ିକର ଆଉ କିଛି ଭବିଷ୍ୟତ ନାହିଁ।

ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଚିପ୍ ଫୋନ୍ ବଦଳ‌ରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ। ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ଫୋନ୍ ରହିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏଲନ୍ ମସ୍କ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏକ୍ସରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ର ସ୍ଥାନ ନେବ। ବାସ୍ତବରେ, ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ହେଉଛି ଏଲନ୍ ମସ୍କଙ୍କର କମ୍ପାନୀର ନାମ ଯାହା ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଏକ ଚିପ୍ ଲଗାଇ ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବୋଧହୁଏ ଏଲନ୍ ମସ୍କ ସୂଚାଇ ଦେଉଛି ଯେ ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଥିବା ଚିପ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବ ଏବଂ ଏହାର ସ୍ଥାନ ନେବ ।

ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ମସ୍ତିଷ୍କ ଚିପ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ କାମ କରୁଛି। ଏହା ଜଣେ ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପ୍ରତିରୋପିତ ହୋଇଛି ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ଏଥିରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଚିପ୍ ଲଗାଇବାକୁ ଯାଉଛି। କମ୍ପାନୀ ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସେ ଏଲନ୍ ମସ୍କଙ୍କର ଏକ ଫଟୋ ରଖିଥିଲେ। ଏହି ଫଟୋରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ମସ୍କଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସର୍କିଟ୍ ଭଳି ରେଖା ଅଛି ଏବଂ ସେ ଫୋନକୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ, ଉପଭୋକ୍ତା ଲେଖିଛନ୍ତି, ତୁମେ ତୁମର ମସ୍ତିଷ୍କରେ ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ଇଣ୍ଟରଫେସ ସ୍ଥାପନ କରିବ ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ତୁମେ ନୂଆ ଏକ୍ସ ଫୋନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବ କି? ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ଫୋନ୍ ରହିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏଲନ୍ ମସ୍କ କହିଛନ୍ତି।

ଏଭଳି ଅନେକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଏଲନ୍ ମସ୍କ ଏକ ନୂତନ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ବିକଶିତ କରିବା ଉପରେ କାମ କରୁଛି। ଏହି ଫୋନ୍ ସାଧାରଣ ଫୋନ୍ ଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ହେବ। ଏହି ଫୋନ୍ ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସ୍ଥାପିତ ଚିପ୍ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ନିକଟରେ ଆଲେନ୍ ଆପଲ୍ କମ୍ପାନୀର ବିବୃତ୍ତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯଦି ଆପଲ୍ ଏହାର ନୂତନ ଡିଭାଇସରେ ଓପନ ଏଆଇ ସଂସ୍ଥାପନ କରେ, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀରେ ଆପଲ୍ ଡିଭାଇସ୍ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର