ମୋଦୀ ସରକାର ୩.୦: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆଗରେ ୫ ବଡ ଆହ୍ବାନ, ନୂଆ ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ-ଆଇବି ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ହେବ ଚୟନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ୭୧ ମନ୍ତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କ୍ୟାବିନେଟ ତାଲିକା ବାହାରିବା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ସିସିଏସ (ସୁରକ୍ଷା କ୍ୟାବିନେଟ କମିଟି) ଉପରେ ଥିଲା। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପରି ଚାରିଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ସିସିଏସର ଅଂଶ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନିଜେ ସିସିଏସର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ ମ‌ୋଦୀ ସରକାର ୩.୦ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ୫ଟି ଆହ୍ବାନ ରହିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ନୂଆ ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ-ଆଇବି ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ହେବ ଚୟନ ଆହ୍ବାନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ମୋଦୀ ୩.୦ ର ପଦକ୍ଷେପରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ତୃତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା ହେବ। ଜୁନ୍ ୧୩ ରେ ଇଟାଲୀରେ ଜି-୭ ବୖଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି ସଭାରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଇଟାଲୀ ଯିବେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଇଟାଲୀ ଯିବେ। ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଏହା ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବିଦେଶ ଗସ୍ତ ହେବ। ଜି-୭ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପିଏମ ମୋଦୀ କେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ ତାହା ଉପରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ନଜର ରହିଛି।

ସେନା ମୁଖ୍ୟ ମନୋଜ ପାଣ୍ଡେଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଚଳିତ ଜୁନ୍ ମାସ ଶେଷରେ ଶେଷ ହେବ। ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଅବସର ୩୦ଜୁନ୍‌ରେ ହେବ। ଯଦି ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଦେଶର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ପାଇଁ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱିବେଦୀଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିଛନ୍ତି। ଉପେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱିବେଦୀ୨ ବର୍ଷ ଧରି ଉତ୍ତର ସେନା କମାଣ୍ଡର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୀମା ଆତଙ୍କବାଦରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଅନେକ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଚୟନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି।

ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ଆଇବି ଚିଫ୍ (ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବ୍ୟୁରୋ) ତପନ ଡେକାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟ ଜୁନ୍ ୩୦ ରେ ଶେଷ ହେବ। ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଶେଷ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ସେ ଇସଲାମବାଦୀ ଏବଂ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଅନେକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକୁ ପଣ୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷାକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉଥିବା ବିଜେପି ଆଇବି କମାଣ୍ଡ କାହାକୁ ଦେବ ତାହା ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ବାନ ହେବ।

୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରାୟ ୮୩ ଟି ଚ୍ୟାନେଲକୁ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ବହୁ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିଥିଲେ। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ରୁଷିଆ ମଧ୍ୟ ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଦାବି କରିଛି। ଆଜ୍ଞା ହଁ, ମୋଦୀ ୩.୦ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ତଥା ବିଶ୍ୱ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଏକ ବଡ ଆହ୍ବାନ ମୋଦୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ରହିଛି।

ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହୋଇପାରେ। ବିଶେଷ କରି ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏବଂ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ବଢୁଥିବା ପ୍ରଭାବ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିପାରେ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର