ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ଯିଏ ସାମ୍ନା କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଶିକାର କରିଦିଅନ୍ତି: ମୋଦୀ

କାନପୁର:ଆଇଆଇଟି କାନପୁରର ଦୀକ୍ଷାନ୍ତ ସମାରୋହକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରୁ କେବେବି ଦୂରେଇ ଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସାମ୍ନା ନ କରି ପଳାୟନ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଶିକାର କରିଦିଅନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆଜି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଯାତ୍ରାରେ ଅନେକ ଲୋକ ଆପଣଙ୍କୁ ସର୍ଟକଟ୍ କହିବେ, କିନ୍ତୁ ମୋର ପରାମର୍ଶ ହେଉଛି ଆପଣ ଆରାମକୁ ବାଛନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ବାଛନ୍ତୁ | କାରଣ, ଆପଣ ଏହା ଚାହାଁନ୍ତୁ କି ନ ଚାହାଁନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଜୀବନରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସବୁବେଳେ ଆସିବ |ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ସାମ୍ନା ନ କରି ପଳାୟନ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଶିକାର ହୋଇଯାନ୍ତି |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାକୁ ଅଧୀର ହୁଅ | ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଅଧୀର | ୨୦୪୭ ମସିହାରେ ଭାରତ କିପରି ହେବ, ତାହା ତୁମେମାନେ ସ୍ଥିର କରିବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଜଣେ ନିଜ ପାଦରେ ଠିଆ ହେବା ଉଚିତ୍। କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ବି ଦେଶ ନିଜ ପାଦରେ ଠିଆ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ବିତିଯାଇଛି, ଦୁଇ ପିଢ଼ି ଚାଲିଗଲେଣି | ତେଣୁ ଗୋଟିଏ ବି ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଭବିଷ୍ୟତରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିନା ଜୀବନ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ | ଜୀବନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାରେ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ସମୟ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ପଡିବ | କିଏ ଚାହୁଁ ନାହିଁ ଯେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ହୁଅନ୍ତୁ, ଭାରତର ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ହେଉ | ଯିଏ ଆଇଆଇଟି ଜାଣନ୍ତି, ଏଠାରେ ଥିବା ପ୍ରତିଭାକୁ ଜାଣନ୍ତି, ଏଠାରେ ଥିବା ପ୍ରଫେସରମାନଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମକୁ ଜାଣନ୍ତି, ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆଇଆଇଟି ଯୁବକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତାହା କରିବେ | ଆଜି ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ଷ୍ଟାର୍ଟ ହବ୍ ହୋଇ ପାରିଛି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର