ସହର ଅପେକ୍ଷା ଗାଁରେ ଘଟୁଛି ଅଧିକ ଦୁର୍ଘଟଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସହରରେ ଗାଡି ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ହାର କମ | ଅନ୍ୟପଟେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଗାଡି ସଂଖ୍ୟା କମ କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ଅଧିକ | କିଛି ଏଭଳି ଚାଂଚଲ୍ୟକର ରିପୋର୍ଟ ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରାଇମ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋର(ଏନସିଆରବି) ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି | ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଭାରତର ଗ୍ରାମରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଅଧିକ ଘଟୁଛି। ସହରରେ ଅଧିକ ଯାନବାହାନ ସତ୍ତ୍ୱେ କମ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ଯାନବାହାନ କମ୍ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି |

ଏନସିଆରବି ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ମୋଟ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ୫୯.୯ ପ୍ରତିଶତ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୪୦.୫ ପ୍ରତିଶତ ଦୁର୍ଘଟଣା ସହରରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୨,୬୦,୩୭୯ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ବେଳେ ସେହି ସମୟରେ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ୧,୭୭,୦୧୭ଟି ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥଲା। ମୋଟ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ପ୍ରାୟ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍ ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧,୩୦,୯୪୩ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି।

ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଏନସିଆରବି ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୯ରେ ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣା ସହ ଜଡିତ ୨୭,୯୮୭ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା। ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୩୫୬୯ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୪୬୨୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଅଧିକ ମାମଲା (୭୬.୩ ପ୍ରତିଶତ) ଟ୍ରେନରୁ ଖସିପଡିବା ଏବଂ ଟ୍ରେନ ଧାରଣାରେ ଘଟିଛି | ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ରେଳ କ୍ରସିଂରେ ୧୭୮୮ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ୧୭୬୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ୧୬୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.