ଶପଥ ନ ନେଇ ଲୋକସଭାରେ ବସିଲେ ପ୍ରତିଦିନ ସାଂସଦଙ୍କୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭାରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ନୂତନ ନିର୍ବାଚିତ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଦସ୍ୟ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଯଦି ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଶପଥ ନ ନିଅନ୍ତି? ଏହା ବିନା, ଯଦି କେହି ଲୋକସଭାର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଭାଗ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ ଭୋଟ୍ ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ତାହା କରିପାରିବେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୯୯ ଅନୁଯାୟୀ ଲୋକସଭା ଗୃହରେ ନିଜର ଆସନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସଂସଦର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଦସ୍ୟ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଫର୍ମ ପୂରଣ ଏବଂ ଦସ୍ତଖତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସମ୍ବିଧାନର ତୃତୀୟ ସୂଚୀରେ ଏହା ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ସାଂସଦ ୨୨ଟି ଭାଷାରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଶପଥ ଗ୍ରହଣର ଶବ୍ଦ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାଂସଦଙ୍କୁ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଶପଥ ନେବାକୁ ପଡିବ। ଶପଥରେ ସାଂସଦ ମନରୁ କିଛି କହିପାରିବ ନାହିଁ।

କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯେଉଁଦିନଠାରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବେ, ସେହି ଦିନଠାରୁ ସେ ଜଣେ ସାଂସଦଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସରଙ୍କ ଠାରୁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ। ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର ତୁରନ୍ତ ଏହାର ଫଳାଫଳର ରିପୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏବଂ ଲୋକସଭାର ମହାସଚିବଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରେ ବିଜୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଗୃହର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ବାରା ସେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ଏବଂ ତାଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରି ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରି ପାରିବେ।

ସାଂସଦ ଅଧିବେଶନ ସମୟରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ନିକଟରେ ଶପଥ ନେଇପାରନ୍ତି। ଏପରିକି ସେ ନିଜ ଚାମ୍ବରରେ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ଆଗରେ ଶପଥ ନେଇପାରନ୍ତି।

ସଂସଦର ସଦସ୍ୟମାନେ ଇଂରାଜୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ୨୨ଟି ଭାଷାରେ ଶପଥ ନେଇପାରିବେ। ଏହି ସମସ୍ତ ଭାଷା ସମ୍ବିଧାନର ଅଷ୍ଟମ ଏବଂ ତୃତୀୟ ସୂଚୀରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଇଂରାଜୀ ସହିତ ଏହି ଭାଷାଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଆସାମୀ, ବଙ୍ଗାଳୀ, ବୋଡୋ, ଡୋଗ୍ରି, ଗୁଜୁରାଟୀ, ହିନ୍ଦୀ, କନ୍ନଡ, କାଶ୍ମୀରୀ, କୋଙ୍କଣୀ, ମୈଥିଳୀ, ମାଲାୟଲମ୍, ମଣିପୁରୀ, ମରାଠୀ, ନେପାଳୀ, ଓଡିଆ, ପଞ୍ଜାବୀ, ସଂସ୍କୃତ, ସାନ୍ତାଳି, ସିନ୍ଧି, ତାମିଲ, ତେଲୁଗୁ ଏବଂ ଉର୍ଦ୍ଦୁ । ଶପଥ ନେବା ପରେ ସେ ଏହି ଭାଷାରେ ମଧ୍ୟ ସାଂସଦ ଦସ୍ତଖତ କରିପାରିବେ ।

ଶପଥ ନ ନେଇ ଜଣେ ସାଂସଦ ସଂସଦର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଭାଗ ନେଇ ପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଶପଥ ନ ନେଇ, ଗୃହରେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ତାଙ୍କର ସୀମିତ ଅଧିକାର ରହିବ। ସେ ଗୃହରେ ବସି ଭୋଟ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରିବେ। କିନ୍ତୁ କୌଣସି ବିତର୍କ ଏବଂ ଆଲୋଚନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କିମ୍ବା କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାକୁ ଅଧିକାର ପାଇବେ ନାହିଁ।

କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ଶପଥ ନ ନେଇ ଗୃହରେ ବସି ଭୋଟ୍ ଦେଇ ପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ତାଙ୍କୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଯାହା ତାଙ୍କର ତାଙ୍କ ବେତନରୁ କଟାଯିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର