ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ ମାଟି ଆଣିବାକୁ ପ୍ରାୟ ୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ନାସା

କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ: ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ବସ୍ତୁକୁ ପୃଥିବୀକୁ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି। ବାସ୍ତବରେ ନାସା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ ସଂଗୃହିତ ଧୂଳି ଏବଂ ମାଟି ପୃଥିବୀକୁ ଆଣିବ | ଯଦି ଏହା ଘଟେ, ତେବେ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ପଦାର୍ଥ ହେବ | ଏହି ମାଟି ପୃଥିବୀକୁ ଆଣିବା ପରେ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ଗବେଷଣା କରାଯିବ। ନାସା ତିନୋଟି ମିଶନ ସମୟରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ ମାଟି ଆଣିବ। ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପ୍ରାଚୀନ ଜୀବନର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ନାସା ଏହି ମାଟି ପୃଥିବୀକୁ ଆଣିବ।

ମିଳିତ ଭାବେ ନାସାର ତିନୋଟି ମିଶନ ପାଇଁ ୯ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ବା ପ୍ରାୟ ୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଯଦି ଏହି ମାଟି ପୃଥିବୀକୁ ଆସେ, ତେବେ ଏହା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ହେବ | କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଥିବା ରୋଭର ମାଧ୍ୟମରେ ଭୂପୃଷ୍ଠ ବାବଦରେ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି। ନାସାର ପ୍ରଥମ ମିଶନ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ନମୁନା ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ସଂଗ୍ରହ କରିବ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ମିଶନ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଲଞ୍ଚରରେ ପ୍ୟାକ୍ କରିବ | ତୃତୀୟ ମିଶନ୍ ମାଟିର ନମୁନାକୁ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବ | ପ୍ରଥମ ମିଶନ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ ରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା | ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ରେ ରୋଭର ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା ​​| ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଭୂପୃଷ୍ଠ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର