୫ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବି ଜିତିବ ନାହିଁ କଂଗ୍ରେସ: ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ

ନାମକୁ ମାତ୍ର ହେଉଛି ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ୨୧ ବର୍ଷ ଧରି ସୋନିଆ ହିଁ ହେଉଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ମୁଖ୍ୟ: ନଟବର ସିଂ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ନଟବର ସିଂ ରବିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ୨୧ ବର୍ଷ ଧରି ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ହିଁ ଅଛନ୍ତି | ତେଣୁ କଂଗ୍ରେସ ୱାର୍କିଂ କମିଟି (ସିଡବ୍ଲୁସି) ବୈଠକ କେବଳ ନାମକୁ ମାତ୍ର ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି | ନଟବର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶନିବାର ଦିନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକରେ କୌଣସି ଠୋସ୍ ଫଳାଫଳ ମିଳିନଥିଲା, କାରଣ ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିବା ସଦସ୍ୟମାନେ ନୀରବ ରହିଥିଲେ। ନଟବର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳ ଯେପରି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି, ଆସନ୍ତା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏହା ପାଞ୍ଚଟି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟ ବି ଜିତିବ ନାହିଁ।

କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଭେଟେରାନ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ନଟବର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ୨୧ ବର୍ଷ ଧରି ଦଳର ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ମାଲିକ ହୋଇଥିବାରୁ ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି ବୈଠକ କେବଳ ଔପଚାରିକତା ହିଁ ଥିଲା | ନଟବର କହିଛନ୍ତି, “କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ମିଳିତ ଭାବେ କାମ କରିବା ଉଚିତ୍ ନଚେତ୍ ଏହା ରାଜନୀତିରେ ବିଜେପିଠାରୁ ପଛରେ ରହିବ। ଯଦି କଂଗ୍ରେସରେ ଏପରି ହିଁ ଚାଲିବ, ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୫ଟି ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରୁ ଗୋଟିଏ ବି ଜିତିବ ନାହିଁ।

ସୂଚନା ଥାଉ କି ଗତକାଲି ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକରେ କଂଗ୍ରେସ ଅନ୍ତରୀଣ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି ଦଳର ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଗୋଷ୍ଠୀ ଜି-୨୩କୁ କଡ଼ା ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲେ । ଏଆଇସିସି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କମିଟି (ସିଡବ୍ଲୁସି) ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ସୋନିଆ କହିଥିଲେ କଂଗ୍ରେସର ଫୁଲ୍‌ ଟାଇମ୍‌ (ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ) ସଭାପତି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ କିଛି ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି। ‘ଯଦି ଆପଣମାନେ ମତେ ଏହା କହିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବେ ତା’ହେଲେ ମୁଁ କହୁଛି ଯେ ମୁଁ ହିଁ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ସଭାପତି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆପଣମାନେ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ମୋ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବା ଅନାବଶ୍ୟକ। ଯାହା କହିବାର ଅଛି ସମ୍ମୁଖରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିବା ଆବଶ୍ୟକ’ ବୋଲି କହି ସୋନିଆ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନେତାମାନଙ୍କୁ ରୋକ୍‌ଠୋକ ଶୁଣାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର