କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ୩୦% ହ୍ରାସ କରି ନୂତନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆଣିଲା ସିବିଏସଇ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଶ୍ରେଣୀରୁ ବାଦ ପଡ଼ିଲା କେଉଁ ବିଷୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତକାଲି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ପରିସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ମୂଳ ଧାରଣାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ସହିତ ସିବିଏସ୍ଇ ୯ମରୁ ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା। ଏ ନେଇ ଟୁଇଟ କରି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ମ‌ାନବ ସମ୍ବଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ । ଆଜି ସିବିଏସଇ ପକ୍ଷରୁ ଆଗାମୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନୂତନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ବାହାର କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଅନେକ ବିଷୟକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏବେ ସିବିଏସଇ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ଜାତୀୟତା , ନାଗରିକତା, ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଭଳି ବିଷୟ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜଣା ପଡ଼ିଛି । କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦେଖି କେନ୍ଦ୍ର ପାଠ୍ୟକ୍ରମକୁ ୩୦ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କହିବା ପରେ ସିବିଏସଇ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା, ନାଗରିକତା, ଜାତୀୟତା, ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଏବଂ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଅଧିକାର ବିଷୟକୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ହଠାଇ ଦେଇଛି । ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଥିବା ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରରୀମାନେ ଏହି ବିଷୟ ପଢ଼ିବେ ନାହିଁ ।

Nationalism', 'citizenship', 'demonetisation' among chapters ...
The Tribune India

ନୂଆ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ, ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଧ୍ୟାୟଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ବିବିଧତା, ଲିଙ୍ଗ, ଧର୍ମ ଏବଂ ଜାତି, ଲୋକପ୍ରିୟ ସଂଘର୍ଷ ଏବଂ ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ | ଶ୍ରେଣୀ ଏକାଦଶହ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଂଶଗୁଡ଼ିକରେ ସଂଘବାଦ, ନାଗରିକତା, ଜାତୀୟତା, ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା ଏବଂ ଭାରତରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଅଧ୍ୟାୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ସେହିଭଳି ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନେ ପଡୋଶୀ ଦେଶ – ପାକିସ୍ତାନ, ମିଆଁମାର, ବାଂଲାଦେଶ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ନେପାଳ ସହିତ ଭାରତର ସମ୍ପର୍କ, ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ପ୍ରକୃତି, ଭାରତରେ ସାମାଜିକ ଗତିବିଧି ଏବଂ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.