ପରୀକ୍ଷାବେଳେ ଋତୁସ୍ରାବ ହୋଇଥିଲେ ଛାତ୍ରୀମାନେ ବିଶ୍ରାମ ନେଇପାରିବେ: ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଋତୁସ୍ରାବକୁ ନେଇ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଋତୁସ୍ରାବରେ ପୀଡିତ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ବିରତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍ ରଖାଯିବା ଉଚିତ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ସିବିଏସ୍ଇ), କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଗଠନ(କେଭିଏସ୍) ଏବଂ ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମିତିକୁ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୌଣସି ଝିଅର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ଋତୁସ୍ରାବ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପରିଚାଳନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ଶୈକ୍ଷିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ନ ପଡିବା ଉଚିତ୍ |

ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ସାନିଟାଇଜେସନ୍ ପ୍ୟାଡ୍ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଉତ୍ପାଦ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଛାତ୍ରୀମାନେ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ପାଇଁ ବିଶ୍ରାମ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର