ଗଣତି ଏଜେଣ୍ଟ୍‌ଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ନିୟମ ‘ଗଣ ଜାଲିଆତି’: କଂଗ୍ରେସ

ଜବାବ ରଖିଲେ ନିର୍ବାଚନ କମିସନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅଜୟ ମାକେନ ଗଣତି ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନିୟମକୁ ଆଜି କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁନ୍ ୪ ତାରିଖରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଣତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ସହକାରୀ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର (ଏଆରଓ)ଙ୍କ ଟେବୁଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଗଣନା ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉନାହିଁ। ମାକେନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ‘ଇଭିଏମ୍ ଜାଲିଆତି’ ଠାରୁ ବଡ଼ ବୋଲି କହିବା ସହ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କମିସନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ‘ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଆରଓ ଟେବୁଲକୁ ଗଣତି ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉନାହିଁ। ଅତୀତରେ ମୁଁ ୯ଟି ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିଛି ଏବଂ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହେଉଛି। ଯଦି ସତ, ତେବେ ଏହା କଥିତ ଇଭିଏମ୍ ଜାଲିଆତି ଠାରୁ ବଡ଼’ ବୋଲି ମାକେନ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ମାକେନ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛି। ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ ସୁଧାରିବେ।

କଂଗ୍ରେସ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଜୟରାମ ରମେଶ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ଏହାକୁ ‘ବ୍ୟାପକ ଠକେଇ’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆରଓ/ଏଆର୍‌ଓ ଟେବୁଲରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଜୁନ୍ ୪ (ମଙ୍ଗଳବାର)ରେ ସମସ୍ତ ୫୪୩ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଗଣତି ହେବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର