ଏନଆଇଏ ଚାର୍ଜସିଟରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ଖୁଲାସା: ଥରମୋମିଟର ଓ ସୋଡ଼ାରୁ ତିଆରି କରୁଥିଲେ ବୋମା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୁଣେରୁ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଆଇଏସ୍ଆଇଏସ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସି (ଏନ୍ଆଇଏ) ଏହି ମାମଲାରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛି। ଏଥିରେ ଅନେକ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ଖୁଲାସା କରାଯାଇଛି। ଚାର୍ଜସିଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସମେତ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣା ଘଟାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେମାନେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଥିଲେ। ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କୁ ଚକମା ଦେବାକୁ ସେମାନେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀକୁ କୋଡ୍ ୱାର୍ଡ ନାମ ଦେଇଥିଲେ। ସର୍ବତ, ରୋଜ ୱାଟର ଭଳି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରି ସେମାନେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ମଗାଉଥିଲେ | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଘଟଣାରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜୁଲଫିକର ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀରେ ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଚାଳକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କର ବାର୍ଷିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଥିଲା ୩୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା |

କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଚାର୍ଜସିଟରେ ଏନଆଇଏ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ବୋମା ତିଆରି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ କୋଡ ୱାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ । କୋର୍ଡ ୱାର୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଭିନେଗାରର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସଲଫୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ (H2so4), ଗୋଲାପ ଜଳର ଅର୍ଥ ଏସିଟୋନ୍ ଏବଂ ସର୍ବତର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ପେରକ୍ସାଇଡ୍। ଚାର୍ଜସିଟରେ ଏନଆଇଏ କହିଛି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ଆଇଏସଆଇଏସ ଅପରେଟରମାନେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୋଆ, କେରଳ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ ଚଳାଇଥିଲେ | ସେହିପରି ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଭ୍ରମଣ କରି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକର ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଭିଡିଓ ଆଧାରରେ ସେମାନେ ଏହି ଆକ୍ରମଣର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ। ଗିରଫ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଶାହନାୱାଜ ଜଣେ ମାଇନିଂ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହୋଇଥିବାବେଳେ କାଦିର ପଠାନ ଗ୍ରାଫିକ୍ସ ଡିଜାଇନର୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ୱାଶିଂ ମେସିନ୍ ଟାଇମର୍, ଥର୍ମୋମିଟର, ସ୍ପିକର ତାର, ୧୨ ଭୋଲ୍ଟ ବଲ୍ବ, ୯ ଭୋଲ୍ଟ ବ୍ୟାଟେରୀ, ଫିଲ୍ଟର ପେପର, ସୋଡା ପାଉଡର ବ୍ୟବହାର କରି ଆଇଡି ତିଆରି କରୁଥିଲେ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର