ବିହାରର ଉନ୍ନତି ଚାଁହୁଛ ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ଦିଅ: ନୀତୀଶ କୁମାର

ପାଟନା: ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ପୁଣି ଥରେ ବିହାରକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଆଜି ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ କଡ଼ା ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି | କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ ଏକ ଅଭିଯାନ ଚାଲିବ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ବିହାରକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ ତେବେ ଏହାକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟର ମାନ୍ୟତା ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ତାହା ନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି ବିହାରର ଉନ୍ନତି ହେଉ |

ନୀତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି, ” ଆମେ ଯେତିକି କାମ କରୁଛୁ, ଏବାବଦରେ ଏଣିକି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗାଁର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ | ଆମର ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ପଚାରିବେ ଯେ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ସରିଛି କି ନାହିଁ? ଯଦି କାମ ସରିଯାଇଛି, ତେବେ ଆପଣ ଲାଭ ପାଇଛନ୍ତି କି ନାହିଁ? ଯଦି କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଥାଏ, ତେବେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ଆମେ ଘର ଘର ଯାଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବୁ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପାଇଁ କମ୍ ଅର୍ଥ ଦେଉଛନ୍ତି | ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାର ଉପଯୁକ୍ତ ଲାଭ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ନୀତୀଶ କୁମାର ଗୁରୁବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପୁଣିଥରେ ବିହାର ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖ ଥାଉ କି ଯେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର