ଲିଭ୍‌-ଇନ୍‌ ସଂପର୍କରେ ରହିପାରିବେ ପ୍ରାପ୍ତବୟସ୍କ

ବିବାହ ବୟସ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନୁହେଁ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରାପ୍ତ ବୟସ୍କ ପୁଅ-ଝିଅ ଲିଭ୍‌-ଇନ୍‌ ସଂପର୍କରେ ରହିପାରିବେ। ବିବାହ ପାଇଁ ଆଇନ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ବୟସ ୨୧ରେ ପହଞ୍ଚି ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସାବାଳକ-ସାବାଳିକା ଲିଭ୍‌-ଇନ୍‌ ସଂପର୍କରେ ରହିପାରିବେ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ବିବାହ ବୟସରେ ଉପନୀତ ହୋଇନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଲିଭ୍‌-ଇନ୍‌ ସଂପର୍କରେ ରହିବା ନେଇ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧିକାର ରହିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ମାମଲାରେ ପୁଅର ବୟସ ୨୧ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ଲିଭ୍‌-ଇନ୍‌ ସଂପର୍କକୁ ନାମଂଜୁର କରି ଝିଅର ପିତାଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ମଂଜୁର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଝିଅକୁ ପିତାଙ୍କ ହେପାଜତରେ ରହିବାକୁ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏ ବାବଦରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ ପୁଅର ଆବେଦନ ସ୍ୱୀକାର କରି କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଝିଅର ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିବାରୁ ଜଣେ ସାବାଳିକା ଭାବେ ତା’ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ହିଁ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ସାବାଳିକା ଝିଅ ନିଜ ଇଛା ମୁତାବକ ରହିପାରିବ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.