୪ ଜଣ ଯୁବକଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଭାରତର ଏହି ଗାଁରେ ପହଂଚିପାରିନାହିଁ କରୋନା

ଭୋପାଳ: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଏବେ ଦିନକୁ ଦିନ ଗାଁରେ ପହଂଚିଥିବାବେଳେ ଭାରତର ଏମିତି ଏକ ଗାଁ ଅଛି ଯେଉଁଠି ଏବେ ବି କରୋନାରେ କେହି ଜଣେ ବି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି | ଆଉ ଗାଁ ର ୪ ଜଣ ଯୁବକଙ୍କ ଅକ୍ଲାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି | ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବିଦିସା ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୬୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅଛି ନେବଲି ଗାଁ | କରୋନା ସହିତ ଲଢେଇ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଗାଁର ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭଲ ପରିଚାଳନା ସହିତ ସଫଳ ହୋଇଛି |

ବାସ୍ତବରେ, ଏଠାରେ ଥିବା ଚାରିଜଣ ଯୁବକ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସହର ଏବଂ ଗାଁ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସେତୁ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ପ୍ରଥମେ ଗ୍ରାମବାସୀ ବାହାରକୁ ନ ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ଏହି ଚାରିଜଣ ଯୁବକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ଇତ୍ୟାଦି ଯୋଗାଇବା ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ | ଆଉ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାମବାସୀ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ନିଜ ଘରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ଆଉ ଏହି ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ଗତ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଗାଁରେ କେହି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି। ସୂଚନା ମୁତାବକ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଚାରିଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଟିମ୍ ଗଠନ କରିଥିଲେ।

ସେମାନେ ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକୀୟ ଦ୍ରବ୍ୟର ତାଲିକା ନେଇଥାନ୍ତି | ପ୍ରତି ୧୫ ଦିନରେ ଦିନରେ ଥରେ ଯୁବକମାନେ ନିକଟତମ ସହରକୁ ଯାଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସାମଗ୍ରୀ ଆଣନ୍ତି । ଦଳର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ସାମଗ୍ରୀ କିଣାଯାଇଥାଏ । ଚାରି ଚକିଆ ଗାଡିରେ ସହରରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଅଣାଯିବା ପରେ ଏହାକୁ ପ୍ରଥମେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ରଖାଯାଏ | ଏହା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଏ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଆଉ ବଜାରକୁ ଯାଉନାହାନ୍ତି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର