ଭାରତଠାରୁ ଭଲ ଗଣତନ୍ତ୍ର ନାହିଁ : ଆମେରିକା

ଓ୍ବାସିଂଟନ : ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଭାରତକୁ ଏକ ଜେନୋଫୋବିକ୍ ଦେଶ( ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଘୃଣା କରୁଥିବା ଦେଶ)  ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। ଏବେ ଆମେରିକା ଏହାକୁ ନେଇ ୟୁ-ଟର୍ଣ୍ଣ ନେଇଛି। ଆମେରିକା ଶୁକ୍ରବାର କହିଛି ଯେ ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତ ଭଳି ବହୁତ କମ୍ ଜୀବନ୍ତ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ରହିଛି ଏବଂ ଭାରତକୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛି। ହ୍ଵାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ପ୍ରେସ୍ ସେକ୍ରେଟାରୀ ଜନ୍ କିର୍ବି ତାଙ୍କ ଦୈନିକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଠାରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ୍ତ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଥିବା ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ଦେଶ ନାହିଁ। ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଧିକାର ବ୍ୟବହାର କରି ସରକାର ଚୟନ କରିଥିବାରୁ ଆମେ ଭାରତବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛୁ। ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଉଛୁ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଅମଳରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ଗତ ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ-ଆମେରିକା ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ ହୋଇଛି। ଭାରତ ସହ ଆମର ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି, ଯାହା ଦିନକୁ ଦିନ ଘନିଷ୍ଠ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ନିକଟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ଭଳି ଦେଶ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଘୃଣା କରନ୍ତି, ଅର୍ଥାତ୍ ସେମାନେ ଜେନୋଫୋବିକ ଦେଶ। ଯେତେବେଳେ କିର୍ବିଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ପଚରାଗଲା, ସେ ଚିତ୍କାର କରିଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର