/* */

ଏଣିକି ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ମୁମ୍ବାଇରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ଚୋରା ମୋବାଇଲ, ଏହି ଟେକନିକରେ ପୁଲିସ କରିଦେବ ବ୍ଲକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚୋରି ହୋଇଥିବା କିମ୍ବା ହଜିଯାଇଥିବା ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ ଆଉ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ପୁଲିସ ନିକଟରେ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ ହେବା ମାତ୍ରେ ଏଭଳି ମୋବାଇଲ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟକୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବା ସହିତ (ଆଇଏମଇଆଇ)IMEI ନମ୍ବରକୁ ବ୍ଲକ କରାଯିବ। ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସିଇଆଇଆର ଅଧୀନରେ, ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ମେ ୨୦, ୨୦୨୦ ରୁ ୧୪ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ୯୪ ହଜାର ୨୦୪ଟି ମୋବାଇଲକୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ହଜିଯାଇଥିବା ବା ଚୋରି ହୋଇଯାଇଥିବା ମୋବାଇଲ୍ କ୍ରୟ ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ପୁଲିସ ଆଶା ରଖିଛି | ସୂଚନା ମୁତାବକ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସହଯୋଗରେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ CEIR (କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ପରିଚୟ ରେଜିଷ୍ଟର) ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି |

ଏହା ଅଧୀନରେ ଟେଲିମାଟିକ୍ସ ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର, ଜିଏସ୍ଏମ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଏବଂ ଟେଲିକମ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବୋର୍ଡରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ପୁଲିସ କହିଛି ଯେ ଯଦି କେହି ପୁରୁଣା ଫୋନ୍ କିଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଇ ଏହାର ଆଇଏମଇଆଇ ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ ଫୋନଟି ଚୋରା ଫୋନ ନା ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିପାରିବ। ଚୋରି ହୋଇଥିବା ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟ ବିକ୍ରିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପୁଲିସ ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟ ବ୍ଲାକଲିଷ୍ଟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଆଇଏମଇଆଇ ନମ୍ବର ଲଗ୍ ଇନ୍ କରି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ |

ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ମୋବାଇଲ୍ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଏଠାରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି | ପୁଲିସର କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହ୍ୟାଣ୍ଡସେଟରେ ସିମ୍ ବ୍ୟବହାର ହେବା ମାତ୍ରେ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ନିକଟରେ ସମସ୍ତ ଡାଟା ପହଂଚିଯିବ | ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ CEIR ଅଧୀନରେ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ତୁରନ୍ତ ପୋଲିସକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେବେ, ଯାହାଫଳରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ମୋବାଇଲକୁ ଅପରାଧ କିମ୍ବା ଜାତୀୟ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା କଷ୍ଟକର ହେବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର