ନୋଭେଲ୍ ମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍: ଭାରତ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସହଯୋଗ

ଭୁବନେଶ୍ବର : କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୋଭେଲ୍ ମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ଏବଂ ଟପୋଲୋଜିକାଲ୍ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ସାମଗ୍ରୀ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଭାରତର କୋଲକାତାସ୍ଥିତ ଏସ୍‌ଏନ୍‌ ବୋଷ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ବେସିକ ସାଇନ୍ସ (ଏସ୍‌ଏନ୍‌ବିଏନ୍‌ସିବିଏସ୍‌) ଏବଂ ଜର୍ମାନୀର ଡ୍ରେସଡେନସ୍ଥିତ ଲିବନିଜ-ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଫର୍ ଫେଷ୍ଟକରପର୍‌-ଆଣ୍ଡ ୱର୍କଷ୍ଟୋଫର୍ସଚଙ୍ଗ ଡ୍ରେସଡେନ୍ ଇଭି (ଆଇଏଫ୍‍ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଡ୍ରେସଡେନ ଇଭି) ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି।

ଭବିଷ୍ୟତର କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ଜ୍ଞାନକୌଶଳର ବିକାଶରେ ସେମାନଙ୍କର ସାମର୍ଥ୍ୟ ହେତୁ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଗବେଷଣା ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାପୀ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛି । ଏହି ମିଳିତ ଉଦ୍ୟୋଗର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଇଣ୍ଡୋ-ଜର୍ମାନ ସହଯୋଗକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା, ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଏବଂ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଏବଂ ଟପୋଲୋଜିକାଲ୍ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ସାମଗ୍ରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜ୍ଞାନର ଅଗ୍ରଗତିକୁ ସୁଗମ କରିବା । ବିଶେଷକରି ସହଯୋଗରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟେସନାଲ ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକର ଅଂଶୀଦାର, ବୈଷୟିକ ଏବଂ ବୃତ୍ତିଗତ ସହଯୋଗର ବିନିମୟ ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ଗବେଷଣା କରିବା ପାଇଁ ଅଧ୍ୟାପକ, ଗବେଷକମାନଙ୍କର ବିନିମୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ । ପାରସ୍ପରିକତା, ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରୟାସ, ପାରସ୍ପରିକ ଲାଭ ଏବଂ ନିୟମିତ ଆଲୋଚନା ଆଧାରରେ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ଜ୍ଞାନର ଆଧାର ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଆଶା ରହିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର