ଆଧାର କାର୍ଡ ବିବରଣୀ ସହିତ ପୂଜା ପାଇଲେ ଗଣେଶ

ଜାମସେଦପୁର: ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ଅବସରରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଜାମସେଦପୁରରେ ଏକ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ ଆଧାର କାର୍ଡ ଆକାରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ସେଥିରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କର ଜନ୍ମ ବିବରଣୀ ଓ ଠିକଣା ସ୍ଥାନ ପାଇବା ଘଟଣା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। କୈଳାସରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ଠିକଣା ଏବଂ ଷଷ୍ଠ ଶତାବ୍ଦୀରେ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ତାରିଖ ବୋଲି ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଏକ କଟ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ତିଆରି ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଗଣେଶ ଦେବତାଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିମା ରଖାଯାଇଛି। ଏହାର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଉପସ୍ଥିତ ବାରକୋଡ୍‌ ସ୍କାନ୍‌ କରିବା ପରେ, ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଫଟୋଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏକ ଗୁଗୁଲ୍‌ ଲିଙ୍କ୍‌ ସ୍କ୍ରିନରେ ଖୋଲୁଛି।

ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଠିକଣାରେ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ଏସ/ଓ ମହାଦେବ, ଲିଙ୍ଗ/ ପୁରୁଷ, ଠକଣା: କୈଳାସ ପର୍ବତ, ଉପର ମହଲା, ନିକଟ, ମାନସରୋଭର ହ୍ରଦ, କୈଳାସ ପିନକୋଡ-୦୦୦୦୦୧ ଏବଂ ଜନ୍ମ ବର୍ଷ ୦୧/୦୧/୬୦୦ସିଇ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି।

ଏହି ଗଣେଶ ପେଣ୍ଡାଲର ଆୟୋଜକ ସାରାଭ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଲକାତାରେ ଥରେ ଦୁର୍ଗାପୁଜା ସମୟରେ ଫେସବୁକ୍‌ ଥିମ ସହ ଗୋଟିଏ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ସେ ଏହି ଆଧାର କାର୍ଡ-ଥିମ୍‌ ପେଣ୍ଡାଲ ତିଆରି କରିବାର ଧାରଣା ପାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଥରେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ କୋଲକାତା ଯାଇଥିଲି, ସେଠାରେ ମୁଁ ଏକ ଫେସବୁକ୍‌ ପେଣ୍ଡାଲ୍‌ ଦେଖିଲି। ଯେହେତୁ ମୁଁ ଗଣେଶ ପୂଜା କରେ, ମୋ ମନକୁ ଆସିଲା ଯେ ମୁଁ ମଧ୍ୟ କିଛି ଅନନ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ। ତେଣୁ, ମୁଁ ଏହି ଆଧାର କାର୍ଡ ପେଣ୍ଡାଲର ଧାରଣା ପାଇଲି।

ଶ୍ରୀ କୁମାର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଏହି ଅନନ୍ୟ ପେଣ୍ଡାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ସେ ଜଣାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ତିଆରି କରିନାହାଁନ୍ତି ସେମାନେ ଏହାକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର କରିବା ଉଚିତ। କାରଣ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦସ୍ତାବିଜ।

ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ପୂର୍ବ ଭାରତରେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ’ଗଣେଶୋତ୍ସବ ପେଣ୍ଡାଲ’ରେ ଭିଡ଼ ଜମାଇଥାନ୍ତି। ଗତକାଲି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଶୁଭ ଦଶ ଦିନିଆ ଉତ୍ସବ ଚତୁର୍ଥୀ ତିଥିରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅନନ୍ତ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀରେ ଶେଷ ହୁଏ। ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ସୌଭାଗ୍ୟର ଦେବତା ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଭକ୍ତମାନେ ଭଦ୍ରପଦାର ଶୁକ୍ଲା ପକ୍ଷ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମକୁ ଚିହ୍ନିତ କରନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର