ବ୍ରିଜ୍‌ ଭୁଶୁଡ଼ିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଇଏଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ କାରଣ ଦର୍ଶାଇଲେ ‘ପ୍ରବଳ ପବନ’; ଚକିତ ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀନ ଗଡକରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀନ ଗଡକରୀ ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିହାର, ସୁଲତାନଗଞ୍ଜରେ ଏକ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ସେତୁର ଏକ ଅଂଶ ଭୁଶୁଡ଼ିପଡ଼ିବା ଘଟଣାର କାରଣକୁ ‘ପ୍ରବଳ ପବନ’ ବୋଲି ଜଣେ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ଦର୍ଶାଇବା ଘଟଣାରେ ମୁଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚକିତ।

ଏପ୍ରିଲ ୨୯ରେ ବଜ୍ରପାତ ସମୟରେ ବିହାରର ସୁଲତାନଗଞ୍ଜରେ ଗଙ୍ଗା ନଦୀ ଉପରେ ଏକ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ସେତୁର ଏକ ଅଂଶ ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିଲା। ମୁଁ ମୋର ସଚିବଙ୍କୁ ଏହାର କାରଣ ବିଷୟରେ ପଚାରିଲି। ସେ (ସଚିବ) କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବଳ ପବନ (ହାୱା ଔର ଧୁନ୍ଧ) କାରଣରୁ ଏହା ହୋଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଗଡକରୀ ଏଠାରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କହିଛନ୍ତି।

ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ କିପରି ଏପରି ବ୍ୟାଖ୍ୟାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିବେ ବୋଲି ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରବଳ ପବନ ହେତୁ ଏକ ପୋଲ କିପରି ଭୁଶୁଡିପାରେ ମୁଁ ବୁଝିପାରିଲି ନାହିଁ। ଏହା କିଛି ତ୍ରୁଟି ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ; ଯାହା ପାଇଁ ପୋଲ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡିଥିଲା!
ନିଜର ଖୋଲା ମତ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଶ୍ରୀ ଗଡକରୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ନକରି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।

ସୁଲତାନଗଞ୍ଜ ବିଧାୟକ ଲଳିତ ନାରାୟଣ ମଣ୍ଡଳ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ପୋଲ ଭୁଶୁଡ଼ିବା ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ ନିମ୍ନମାନର ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଏହା ଅନୁସନ୍ଧାନର ବିଷୟ ଯେ ୧,୭୧୦ କୋଟି ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣ କରା ଯାଉଥିବା ନିର୍ମାଣାଧୀନ ସେତୁ ପ୍ରବଳ ପବନକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରିଲା ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ।

ବିହାରର ସୁଲତାନଗଞ୍ଜ ଏବଂ ଆଗୁଆନି ଘାଟ ମଧ୍ୟରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ୨୦୧୪ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ୨୦୧୯ରେ ସମାପ୍ତ ହେବାର ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହାର କାମ ଏବେ ବି ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ସେତୁର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ୩,୧୧୬ ମିଟର ଲମ୍ବର ଏହି ସେତୁ ଦେଶର ଦୀର୍ଘତମ ଅତିରିକ୍ତ ସ୍ପାନ୍‌ ଏବଂ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଅବଜରଭେଟୋରୀ ହେବାର ଯୋଜନା ଥିଲା ଯାହା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ନଦୀର ଏକ ଅନନ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର