ମୌନୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶାହି ସ୍ନାନ, ସକାଳ ୬ଟା ସୁଦ୍ଧା ୧ କୋଟି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ବୁଡ଼ ପକାଇଲେ

0

ପ୍ରୟାଗରାଜ: ଆଜି ମାଘ ମାସ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଅମାବାସ୍ୟା (ମୌନୀ ଅମାବାସ୍ୟା)। ଏହି ତିଥିରେ କୁମ୍ଭମେଳା ଅବସରରେ ଆଜି ଦ୍ଵିତୀୟ ଶାହି ସ୍ନାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ସକାଳ ୬ଟା ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୧ କୋଟି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗାନଦୀରେ ବୁଡ଼ ପକାଇଛନ୍ତି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୌନୀ ଅମାବାସ୍ୟାର ପବିତ୍ର ତିଥି ୪ ଫେବ୍ରୁଆରିରେ ଅର୍ଥାତ ଆଜି ପଡ଼ିଛି। ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତୀରେ ପ୍ରଥମ ଶାହି ସ୍ନାନ ପରେ ଏହି ପବିତ୍ର ମୌନୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶାହି ସ୍ନାନ କରାଯାଉଛି। ବିଭିନ୍ନ ଅଖଡ଼ାରୁ ସାଧୁସନ୍ଥମାନେ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଆସି ସଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଶାହି ସ୍ନାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ବହୁ ସଂଖକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅପରାହ୍ଣ ୩ଟା ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୩ କୋଟି ଲୋକ ଆଜି ପବିତ୍ର ବୁୁଡ଼ ପକାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିିଛି।ଏଥିପାଇଁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଘାଟ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥିବା ବେଳେ ବ୍ୟାପକ ପୁଲିିସ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଶହ ଶହ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଜରିଆରେ ସେଠାରେ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଛି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.