ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ପଢିଲେ ମିଳିବ ସରକାରୀ ଚାକିରି!

ରାଞ୍ଚି: ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ପଢିଲେ ମିଳିବ ସରକାରୀ ଚାକିରି କିଛି ଏମିତି ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବାବଦରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି | ବୁଧବାର ଦିନ ଖୋଦ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ଓ ସାକ୍ଷରତା ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗରନାଥ ମାହାତୋ ଏକଥା କହିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଚାକିରି ସଂରକ୍ଷିତ ହେବା ଉଚିତ୍ | ମାହାତୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କିଛି କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି।

ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ସରକାରୀ ଚାକିରି କେବଳ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ମତି ପରେ ହିଁ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ତାଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ “ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢିଥିବା ଲୋକମାନେ ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ।

ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇବାକୁ ହେଲେ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ମାହାତୋ କହିଛନ୍ତି। ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କିଛି କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଅଣ ଶିକ୍ଷାଗତ ଦାୟିତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ | ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ମାହାତୋ କହିଛନ୍ତି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.