ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତାର ଚମକ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବର ଶୁଣିପାରିନଥିଲା ବିଜେପି : ଆରଏସଏସର ମୁଖପତ୍ରରେ ବିଜେପିକୁ ସମାଲୋଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂସେବକ ସଂଘର ମୁଖପତ୍ର କୁହାଯାଉଥିବା ‘ ଅର୍ଗାନାଇଜର’ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛି। ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଲେଖାରେ ବିଜେପିକୁ ଝଟକା ଲାଗିବାର ଅନେକ କାରଣ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ବିଜେପି ଲୋକମାନେ ମୋଦୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବକୁ ପାଥେୟ କରି ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିଲେ ଏବଂ ରିଆଲିଟି ଚେକ୍ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା କରୁନଥିବାରୁ ଏହାକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ହେଉଛି ବିଜେପିର ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହୀ କର୍ମୀ ଓ ନେତାମାନଙ୍କର ବାସ୍ତବତା ଯାଞ୍ଚ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଦୁନିଆରେ ମଗ୍ନ ଥିଲେ ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଚମକରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ। ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱର ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିନଥିଲା।

ସଂଘର ସଦସ୍ୟ ରତନ ଶାରଦା ଏହି ଲେଖା ଲେଖିଥିଲେ। ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ସଂଘ (’ଆରଏସଏସ)କୁ ନିଜର କ୍ଷେତ୍ର କର୍ମୀ ଭାବରେ ବିଚାର କରିବାର ଭୁଲ କରିଛି । ଅଭିଜ୍ଞ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ଦଳସବୁବେଳେ ଅଣଦେଖା କରୁଥିଲା। ଏମାନେ ହିଁ କୌଣସି ପ୍ରସିଦ୍ଧି ନ ଚାହିଁ ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ କରି ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାନ୍ତି। ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ବିଜେପିର ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହୀ ନେତା ଓ କର୍ମୀମାନେ ଭୁଲ ବିଚାର କରିଥିଲେ। ସେ ଅନୁଭବ କରିନଥିଲେ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ୪୦୦ ପାର କରିବାର ସ୍ଲୋଗାନ ଟାର୍ଗେଟ ଏବଂ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଥିଲା । ରତନ ଶାରଦା ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ହୋଇଥାଏ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପୋଷ୍ଟର କିମ୍ବା ସେଲଫି ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ । ଶ୍ରମିକମାନେ ନିଜ ଦୁନିଆରେ ମଗ୍ନ ଥିଲେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଆଧାରରେ ବିଜୟ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାର ଗୌରବ ପାଇଥିଲେ। ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଭିତରେ ଏମିତି କିଛି ଚାଲିଥିଲା ଯାହା କେହି ଶୁଣିନଥିଲେ।

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର