ବିଜେପିକୁ ବୁଡ଼ାଇଲା ଅତ୍ୟଧିକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ: ଆରଏସ୍ଏସ୍ ମୁଖପତ୍ର ଅର୍ଗାନାଇଜର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ପରେ ଏକ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ହୋଇଛି। ଲଗାତାର ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମ‌ୋଦୀ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। କ୍ୟାବିନେଟ ଭାଗବଣ୍ଟା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପିର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଗତଥର ଅପେକ୍ଷା ଖରାପ କାହିଁକି ରହିଲା।

ଏନେଇ ଆରଏସ୍ଏସ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭାଗୱତ ଏକମତ ଗଠନ, ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଅପବ୍ୟବହାର ଏବଂ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଅସତ୍ୟ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ସଂଗଠନର ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ବିଜେପି ପାଇଁ ଏକ ଉପଦେଶ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପିର ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସମ୍ପର୍କରେ ସଂଗଠନର ମୁଖ ମୁଖ ସଂଗଠନରେ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିଜେପିର ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ।

ଆରଏସ୍ଏସ୍ ସଦସ୍ୟ ରତନ ଶାରଦାଙ୍କ ଆର୍ଟିକିଲରେ ବିଜେପିର ସ୍ଲୋଗାନ ଏଥର ୪୦୦ ପାର୍ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଶାରଦା କହିଛନ୍ତି, ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି ଏକ ସୂଚକ ଯେ ବିଜେପିର ଗତିପଥରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଅନେକ କାରଣରୁ ଫଳାଫଳ ବିଜେପି ସପକ୍ଷରେ ଯାଇ ନାହିଁ। ଶାରଦାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଅତ୍ୟଧିକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଏବଂ ବହୁ ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ବାସ୍ତବତା ଯାଞ୍ଚ୍ ଭାବରେ ଆସିଛି।

ସେମାନେ ଜାଣି ନ ଥିଲେ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ୪୦୦ ପାର୍ ଡାକରା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଟାର୍ଗେଟ ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ଆହ୍ବାନ। ସେ କହିଛନ୍ତି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପୋଷ୍ଟର ଏବଂ ସେଲଫି ସେୟାର କରି ନୁହେଁ ବରଂ ନିଜର କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରାଯାଇଥାଏ। ମୋଦୀଙ୍କ ଆଭାମଣ୍ଡଳରୁ ଆସୁଥିବା ଆଲୋକକୁ ଉପଭୋଗ କରି ବିଜେପି କର୍ମୀମାନେ ଆନନ୍ଦିତ ହେଉଥିଲେ ଯେ ବିଜୟ ସେମାନଙ୍କର ହେବ।

ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ମୋଦୀ ସମସ୍ତ ୫୪୩ ଆସନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଧାରଣାର ସୀମିତ ମହତ୍ତ୍ବ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲେ ଏହି ଧାରଣା ଆତ୍ମଘାତୀ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା। ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଦଳବଦଳ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ ବଳିଦାନ ଦେବା କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ପ୍ରାୟ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦଳବଦଳ କରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କର ଟ୍ରାକ ରେକର୍ଡକୁ ଅଣଦେଖା କରିବାର ଫଳ ମିଳିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଉଦାସୀନ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

ପ୍ରବନ୍ଧରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। କୁହାଯାଇଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଅନାବଶ୍ୟକ ରାଜନୀତିର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉଦାହରଣ ଏବଂ ଏଡାଯାଇପାରି ହୋଇଥାନ୍ତା। ଅଜିତ ପାୱାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏନସିପି ଦଳ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ଏବଂ ବିଭାଜିତ ଏସଏସରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ରହିଛି। ଦୁଇ-ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଶରଦ ପାୱାର ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତେ କାରଣ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଦାଦା ପୁତୁରାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଯୋଗୁ ଏନସିପି ନିଜର ଶକ୍ତି ହରାଇଥାନ୍ତା।

ଏହି ଭୁଲ ପଦକ୍ଷେପ କାହିଁକି ନିଆଗଲା? ବିଜେପି ସମର୍ଥକମାନେ ଆଘାତ ହୋଇଥିଲେ କାରଣ ସେମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କଂଗ୍ରେସ ଆଦର୍ଶ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିଥିଲେ। ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟ୍ରୋକରେ ବିଜେପି ଏହାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏକ ନମ୍ବର ହେବା ପାଇଁ ବହୁ ବର୍ଷର ସଂଘର୍ଷ ପରେ, ଏହା ଅନ୍ୟ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ଆରଏସ୍ଏସ୍ ମୁଖପତ୍ର ଅର୍ଗାନାଇଜରରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର