ଆସନ ଛାଡି ଆଉ କାହାକୁ ବସାଅ, କଂଗ୍ରେସର ତ୍ରିମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କୁ କିଛି ଏଭଳି ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ପିକେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସମେତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ପରାଜୟ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଆଣି କାମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱ ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ବୈଠକ ବସିସାରିଲାଣି | ଏହି ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସର ପୁନରୁଥାନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଅନେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ନେତା/ନେତ୍ରୀ ଦଳର ସଭାପତି ରହିବେ ନାହିଁ। କଂଗ୍ରେସର ତ୍ରିମୁର୍ତ୍ତି ଭାବେ ପରିଚିତ ଏହି ତିନିଜଣଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତେ, ପରିବାର ବାହାରେ ଜଣେ ନେତାଙ୍କୁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ |

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଏହି ନେତାମାନେ କେଉଁ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇବେ | ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ୟୁପିଏର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବେ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡର ନେତା ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସମନ୍ୱୟର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣରେ ୨୦୦ଟି ଆସନ ଉପରେ କଂଗ୍ରେସ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ଏହି ଆସନଗୁଡିକରେ ବିଜେପିର ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ନାହିଁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର କଂଗ୍ରେସକୁ ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦଳ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ପଡିବ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଵଂଶବାଦ ଓ ଦୁର୍ନୀତିଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଛି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପି.କେ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ କିଛି ସ୍ଲୋଗାନ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ। ପି.କେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ‘କ୍ଷତିକାରକ ମୋଦୀ’ ଏବଂ ‘ମୋଦୀ ଜାନେ ୱାଲେ ହେ’ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ପଡିବ। ନିର୍ବାଚନ ରଣନୀତିଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଉପାୟରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆକ୍ରମଣ ନ କରି ବିଫଳ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର