/* */

ଉଦଘାଟନ ହେଲା ୧୦୮ଟି ଆଲୁମିନିୟମ ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ଲାଗିଥିବା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷ, ଫଟୋ ଟ୍ୱିଟ କରି ଏଭଳି କଥା ଲେଖିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ-ଜାପାନ ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ପ୍ରତୀକ ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ହାଇ-ଟେକ୍ ସମ୍ମିଳନୀ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ଆଜି ଏହାର ଉଦଘାଟନ ହୋଇଛି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ବାରାଣାସୀରେ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସମ୍ମିଳନୀ କେନ୍ଦ୍ରର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି | ଉଦଘାଟନ ସମୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ସଂସଦୀୟ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ବାରାଣାସୀରେ, ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ହେବ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ସହରକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ବିଲ୍ଡିଂର ନିଆଯାଇଥିବା କିଛି ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି।

ଟ୍ୱିଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ବାରାଣାସୀରେ ରୁଦ୍ରକ ସମ୍ମିଳନୀ କେନ୍ଦ୍ରର ଉଦଘାଟନ କରି ମୁଁ ଆନନ୍ଦିତ | ଜାପାନିଜ ସହାୟତାରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ କେନ୍ଦ୍ର ବାରାଣାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ କରିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସହରକୁ ଆସିବାକୁ ଆକର୍ଷିତ ହେବେ |

କନଭେନସନ ସେଣ୍ଟରର ନାଁ “ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ” ଥିବା ବେଳେ ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ୧୦୮ ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି | ଏଠାରେ ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ୧୨୦୦ ଲୋକ ଏକାଠି ବସିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ | ଏହାର ନିର୍ମାଣରେ ପ୍ରାୟ ୧୮୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ବ୍ୟବହୃତ ଚେୟାରଗୁଡିକ ଭିଏତନାମରୁ ଆସିଛି | ତିନି ଏକର ଜମି ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ବିଶାଳ ଭବନରେ ଆଲୁମିନିୟମରେ ନିର୍ମିତ ୧୦୮ଟି ବଡ଼ ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି, ଯାହା ଏହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରୁଛି | କାଶୀ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଏହି ବିଲଡିଂରେ ସଙ୍ଗୀତ ଏବଂ ନାଟକ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ |

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୫ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଜାପାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେ କାଶୀ ଗସ୍ତରେ ଆସିବାବେଳେ ଏହାର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜାପାନର ଏକ କମ୍ପାନୀ ସହାୟତାରେ ଏହାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ହାଇ-ଟେକ୍ କନଭେନସନ୍ ସେଣ୍ଟର କୁହାଯାଇପାରେ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର