ଧାର୍ଯ୍ୟ ହେଲା ତାରିଖ: ଅଗଷ୍ଟ ୫ରେ ହେବ ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଭୂମିପୂଜା, ଯୋଗଦେବେ ୨୦୦ ଲୋକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମିପୂଜା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ନୂଆ ତାରିଖ ଆପାତଃ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା । ଅଗଷ୍ଟ ୩ କିମ୍ବା ୫ ତାରିଖରେ ଭୂମିପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଭୂମିପୂଜା ପାଇଁ ତାରିଖ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି | ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ଭୂମିପୂଜା ହେବ ବୋଲି ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି | ଭୂମିପୂଜାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବା ସହ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଲୋକ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେବେ ବୋଲି ଜଣା ପଡିଛି |

କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସର୍ବାଧିକ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ସମାରୋହରେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥିବା ୧୫୦ଜଣଙ୍କ ସମେତ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ରହିବେ ନାହିଁ। ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ ରାମ ଏବଂ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ହନୁମାନ ଗରହି ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ସ୍ୱାମୀ ଗୋବିନ୍ଦ ଦେବ ଗିରି କହିଛନ୍ତି।

PM Modi to lay foundation stone of Ram Mandir in Ayodhya on August ...
Business Today

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ସ୍ଥାନରେ ତିନି ଦିନିଆ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। ରୀତିନୀତି ଅଗଷ୍ଟ ୩ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅଗଷ୍ଟ ୫ରେ ଏକ ‘ଭୂମିପୂଜା’ ସହିତ ଶେଷ ହେବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ସମାରୋହର ସମୟ ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟ ୫ରେ ସବୁଠାରୁ ଶୁଭ ସମୟ ଅପରାହ୍ନ ୧୨.୧୫ରେ ଭୂମିପୂଜା ହେବ ବୋଲି ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ମହନ୍ତ ନିତ୍ୟା ଗୋପାଳ ଦାସଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ମହନ୍ତ କମଲ ନୟନ ଦାସ ।

ବାରାଣାସୀ ଏବଂ ଅଯୋଧ୍ୟାରୁ ଆସିଥିବା ୧୧ ଜଣିଆ ପୁରୋହିତ ଦଳ ତିନି ଦିନିଆ ରୀତିନୀତି କରିବେ। ଏହି ସମଗ୍ର ସମାରୋହରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସଂସଦୀୟ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ବାରାଣାସୀର ପୁରୋହିତମାନେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.