ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ସତ ହେଲା, ନିବେଶକମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଚମକିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ସତ ହୋଇଛି। ଏହି ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ୍ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା। ତେବେ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତିକୁ ଅନେକ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବିରୋଧୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସତ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ବାହାରିବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେୟାର ବଜାରରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ଚମକିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଜୁନ୍ ୪ ପରେ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ। ସେ କହିଥିଲେ ତାଙ୍କ ସରକାର ବଜାର ସମର୍ଥକ-ସଂସ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଆର୍ଥିକ ଇକୋସିଷ୍ଟମକୁ ଦୃଢ଼ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ କରିପାରିଛି। ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଥିଲେ ଯେ ଜୁନ୍ ୪ ରେ ବିଜେପି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ସିଟ୍ ଜିତିବ ଏବଂ ତା’ପରେ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ୍ ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ଏକ ଟିଭି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ନିବେଶକମାନେ ଜୁନ୍ ୪ ପୂର୍ବରୁ ସେୟାର କିଣିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ପରେ ବଜାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ପରେ ସେୟାର ବଜାରରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ଅନେକ ଲୋକ ଏଥିରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଜୁନ୍ ୧ ରେ ଯେତେବେଳେ ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଆକଳନ ଆସିଲା, ସେତେବେଳେ ବିଜେପି ରେକର୍ଡ ସିଟ୍ ପାଇଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ। ଅନେକ ସର୍ଭେରେ ବିଜେପିକୁ ୪୦୦ ଆସନ ମିଳିଥିବା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ପରଦିନ ଯେତେବେଳେ ବଜାର ଖୋଲିଲା, ଏହା ଏକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ନିବେଶକମାନେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ବିପୁଳ ଲାଭ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଜୁନ୍ ୪ ରେ ଫଳାଫଳ ଆସିଲା, ବଜାର ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିଲା। ବିଜେପିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏନଡିଏ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍‌ରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଥିବା ପରି ସେତେ ଅଧିକ ଆସନ ପାଇ ନ ଥିଲା।

ଜୁନ୍ ୪ ରେ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ହୋଇଥିବା ଭୂକମ୍ପ ଯୋଗୁଁ ନିବେଶକଙ୍କର ୩୦ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା। ତେବେ ପରଦିନଠାରୁ ବଜାରରେ ଉନ୍ନତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବଜାରରେ ହ୍ରାସ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବଜାରରେ ଏହି ହ୍ରାସ ଯୋଗୁଁ ବିରୋଧୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ଶାହଙ୍କୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସ ଏହାର ଜେପିସି ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଥିଲା।

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବା ପରଠାରୁ ସେନସେକ୍ସ ୫୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଛି। ଉଭୟ ସେନ୍ସେକ୍ସ ଏବଂ ନିଫ୍ଟି ନିଜନିଜର ଶିଖରରେ ଅଛନ୍ତି। ସେବେଠାରୁ ନିବେଶକଙ୍କ ପରିମାଣ ୪୨.୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୪୩୭.୨୪ ଲକ୍ଷ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ମୋଦୀ କରିଥିବା ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ସତ୍ୟ ହୋଇଛି ବୋଲି ଶାସକ ଦଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର