ବିହାର ନିର୍ବାଚନ: ଜାଣନ୍ତୁ, କେଉଁ ସବୁ ପୁଲିସ ମୁଖ୍ୟ ନେତା ହୋଇ ନିର୍ବାଚନରେ ହାରିଛନ୍ତି ?

ପାଟନା: ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ଡିଜିପି ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେ ନିକଟରେ ଜନତା ଦଳ ୟୁନାଇଟେଡରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଆଉ ସେ ବକ୍ସର ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ, ଏହି ଆସନ ଜେଡିୟୁ (ଜେଡିୟୁ) ପରିବର୍ତ୍ତେ ବିଜେପି (ବିଜେପି) ଖାତାକୁ ଯାଇଥିଲା। ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ସେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ବୁଧବାର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଘୋଷଣା ସହିତ ଏହି ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ବକ୍ସରରୁ ପର୍ଶୁରାମ ଚତୁର୍ବେଦୀଙ୍କୁ ବିଜେପି ଟିକେଟ ଦେଇଛି। ତେବେ ୧୯୮୭ ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେ ପ୍ରଥମ ପୁଲିସ ମୁଖ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି ଯିଏ ରାଜନୀତିରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିନାହାନ୍ତି । ବିହାର ପୁଲିସର ତିନି ଜଣ ପୁଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାଜନୀତିରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ବିହାରର ତିନିଜଣ ପୂର୍ବତନ ଡିଜିପି ମଧ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ରାଜନୈତିକ ଇନିଂସରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

ପ୍ରଥମେ ୨୦୦୪ ରେ, ପୂର୍ବତନ ଡିଜିପି ଡିପି ଓଝା ସିପିଏମ୍ଏଲ୍ ଟିକେଟ୍ ରେ ବେଗୁସରାଇରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ହାରିଯାଇଥିଲେ । ଏହି କ୍ରମରେ ପୂର୍ବତନ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଶିଷ ରଂଜନ ସିହ୍ନାଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଆରଜେଡିରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ସେ ୨୦୧୪ ରେ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ନାଳନ୍ଦା ଲୋକସଭା ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ହାରି ଯାଇଥିଲେ। ବିହାରର ଡିଜିପି ଆର.ଆର ପ୍ରସାଦ ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସଫଳ ହୋଇପାରିନଥିଲେ।

ସୂଚନା ଥାଉ କି ପୂର୍ବତନ ଡିଜିପି ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେ ଏହାପୂର୍ବରୁ ବି ସ୍ବେଛାକୃତ ଅବସର ନେଇଥିଲେ | ସେ ବକ୍ସରରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଟିକେଟ୍ ମିଳିନଥିଲା । ପରେ ସେ ଭିଆରଏସ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଥିଲେ | ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ସେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ପୁଣି ଡିଜିପି ପଦ ଛାଡିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସଦସ୍ୟତା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପୁଣି ଥରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବାପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିନାହିଁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.