ରାଜନୀତି ମୋ ପାଇଁ ଠିକ୍ ନୁହେଁ: ଲଗାତାର ଷଷ୍ଠଥର ​​ପରାଜୟ ପରେ ବାଇଚୁଙ୍ଗ ଭୁଟିଆ ସନ୍ୟାସ ଘୋଷଣା କଲେ

ଗୁଆହାଟୀ: ଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ବାଇଚୁଙ୍ଗ ଭୁଟିଆ ରାଜନୀତିରୁ ସନ୍ୟାସ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ସିକ୍କିମ୍ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରାଜୟ ପରେ ସେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସିକ୍କିମ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ (ଏସଡିଏଫ୍) ଉପ-ସଭାପତି ବାଇଚୁଙ୍ଗ ଭୁଟିଆ ବାରଫୁଙ୍ଗ ଆସନକୁ ସିକ୍କିମ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ମୋର୍ଚ୍ଚା (ଏସଏକେଏମ) ପ୍ରାର୍ଥୀ ରିକଶାଲ ଦର୍ଜି ଭୁଟିଆଙ୍କୁ ପରାଜିତ କରିଥିଲେ। ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏହା ହେଉଛି ତାଙ୍କର ଷଷ୍ଠ ପରାଜୟ।

ଭାଇଚୁଙ୍ଗ ଭୁଟିଆ ୨୦୧୪ରେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟିଏମସି ତାଙ୍କୁ ଦାର୍ଜିଲିଂ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ସେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହାରିଗଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ୨୦୧୮ରେ ହମରୋ ସିକ୍କିମ୍ ପାର୍ଟି ଗଠନ କରିଥିଲେ।

ଏହା ପରେ ସେ ୨୦୧୯ରେ ସିକ୍କିମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦୁଇଟି ଆସନରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ଆସନରେ ହାରି ଯାଇଥିଲେ। ଗତ ବର୍ଷ ସେ ତାଙ୍କ ପାର୍ଟିକୁ ପୱନ ଚାମଲିଙ୍ଗ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏସଡିଏଫ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିଥିଲେ।

ଭୁଟିଆ କହିଛନ୍ତି, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମୁଁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜୟ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରେମ ସିଂ ତମାଙ୍ଗ ଏବଂ ସିକ୍କିମ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ମୋର୍ଚ୍ଚାକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛି। ସିକ୍କିମର ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଜନାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଏସକେଏମ ସରକାର ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ କରିବେ ଏବଂ ସିକ୍କିମକୁ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେଇଯିବେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପରେ ମୁଁ ଅନୁଭବ କଲି ମୋ ପାଇଁ ରାଜନୀତି ଠିକ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ମୋ ପାଇଁ ବୋଧେ ତିଆରି ହୋଇ ନାହିଁ।  ତେଣୁ ମୁଁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରୁ ଅବସର ନେଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର