ବ୍ରାହ୍ମଣ ହେବା ଅଭିଶାପ କି? ଖଡ଼ଗେଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଲେ ପ୍ରମୋଦ କୃଷ୍ଣମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୪କୁ ନେଇ ଏବେ ଦେଶରେ ମାହୋଲ ସରଗରମ ରହିଛି | ଆଉ ଏବେ ନେତାମାନେ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିପକ୍ଷ ନେତାମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି | ଏହି ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ନେତା ତଥା କଳକି ପୀଠାଧିଶ୍ୱର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରମୋଦ କୃଷ୍ଣମ ତାଙ୍କର ଏକ ବିବୃତ୍ତି ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛନ୍ତି। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରମୋଦ କୃଷ୍ଣମ ପୁଣି ଥରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡ଼ଗେଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି | ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରମୋଦ କୃଷ୍ଣମ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡ଼ଗେଙ୍କ ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରି ବ୍ରାହ୍ମଣ ହେବା ଏକ ଅଭିଶାପ କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରମୋଦ କୃଷ୍ଣମ, କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡ଼ଗେଙ୍କ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରି ଲେଖିଛନ୍ତି – ବର୍ତ୍ତମାନ ମନୁ ସ୍ମୃତିକୁ ଅଭିଶାପ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି, ଆପଣ କ’ଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ବ୍ରାହ୍ମଣ ହେବା ଅଭିଶାପ କି? ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରମୋଦ କୃଷ୍ଣମ ଖଡ଼ଗେଙ୍କ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି |

ଏଥିରେ ଖଡ଼ଗେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ବାଚନ, ଏହା ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ଗଠନ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ବାଚନ। ଏହି ଦେଶର ଦଳିତ, ପଛୁଆ ବର୍ଗ, ଆଦିବାସୀ, ଗରିବ ଏବଂ କୃଷକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ନିର୍ବାଚନ। ଯଦି ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୁଲ କରାଯାଏ ତେବେ ଦେଶରେ ସମ୍ବିଧାନର ନିୟମ ରଦ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରମୋଦ କୃଷ୍ଣମ ସହ ସେୟାର କରିଥିବା ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡ଼ଗେଙ୍କ ଭିଡିଓ ରାଏବରେଲିର ନିର୍ବାଚନ ବୈଠକରୁ ଆସିଛି। ଏହି ନିର୍ବାଚନ ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡ଼ଗେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ହେଉଛନ୍ତି ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଥିବା ସୈନିକ ଓ ରାଏବରେଲିର ସିଂହ। ରାଏବରେଲିରେ ଫିରୋଜ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ, ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ | ଏବେ ରାହୁଲ ଏହାକୁ ସମ୍ଭାଳିବେ | ଉଲ୍ଲେଖ ଥାଉ କି କଂଗ୍ରେସକୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରମୋଦ କୃଷ୍ଣମ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ଟାର୍ଗେଟ କରିନାହାନ୍ତି | ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଥିବାବେଳେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିଲେ। ଏହାପରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରମୋଦ କୃଷ୍ଣମଙ୍କୁ ୬ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରିଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର