କରୋନା ପଜିଟିଭ ଥିବା ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କ ମନୋବଳ ଦୃଢ଼ କରାଇବାକୁ ଡ଼ାକ୍ତର କଲେ ଏଭଳି କାମ

କାସର୍ଗୋଡ୍ : ଡ୍ୟାନ୍ସିଂ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଭୁ ଦେବାଙ୍କ ଏକ ଗୀତର ତାଳେ ତାଳେ ଜନୈକ ଧଳା ପିପିଇ କିଟ୍ ପିନ୍ଧିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନୃତ୍ୟର ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଭିଡିଓ କ୍ଲିପ୍ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍ ହେଉଛି। ନୃତ୍ୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାର କନିଷ୍ଠ ପରାମର୍ଶଦାତା ତଥା ମାନସିକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡ଼କ୍ଟର ଶ୍ରୀଜିତ୍ କ୍ରିଷ୍ଣନ୍ ।  ପଦନନାକଡସ୍ଥିତ କୃଷି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର କୋଭିଡ ଫାଷ୍ଟ ଲାଇନ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ର (ସିଏଫଏଲଟିସି)ରେ ସେ ତାଙ୍କର ତିନି ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଲାଗି ଏହିଭଳି ନୃତ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

Airport Technology

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତିନି ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରାଇବା ପାଇଁ ଏହିଭଳି ପ୍ରୟାସ କରିଛି। ବୌଧିକ ଅକ୍ଷମତା ଥିବା ୧୫ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ରୋଗୀ ରହିଛନ୍ତି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ କିନ୍ନୁରର ଏକ ପୁନର୍ବାସ କେନ୍ଦ୍ରରେ କୋଭିଡ଼ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବା ବେଳେ ଏମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦଶ ଜଣ ନୀଲଶ୍ବରର ପାଲଥାଡ଼ାମରେ ଥିବା କିନ୍ନୁର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ସିଏଫଏଲସିଟି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚଟି କୃଷି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇଥିଲେ।

ଡାକ୍ତର ଶ୍ରୀଜିତ୍ କ୍ରିଷ୍ଣନ୍ କହନ୍ତି,   ଗତ ଶନିବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୭ଟା ୩୦ ମିନିଟ ସମୟରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଡ଼କ୍ଟର କ୍ରିଷ୍ଣାନ୍ନ୍ କୃଷି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସିଏଫଏଲସିଟିକୁ ନିୟମିତ ରାଉଣ୍ତ ପାଇଁ ଯାଇଥାଏ। ମୋର ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍କିଜୋଫ୍ରେନିଆ ଏବଂ ମୁଡ୍ ସୁଇଙ୍ଗ୍ ରୋଗ ରହିଛି। ମେଡ଼ିକେସନ ଯୋଗୁଁ ଏବେ ସେମାନେ ଠିକ୍ ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି । ତେଣୁ ଫୋନରେ ପ୍ରଭୁ ଦେବା ହାନସିକା ଷ୍ଟାରର ‘ଗୁଲାବାଗାୱାଲି’ର ଗୀତ ବଜାଇ ନାଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲି । ଏହା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆନନ୍ଦ ଦେଇଥିଲା।

ଡ଼କ୍ଟର ଶ୍ରୀଜିତ କ୍ରିଷ୍ଣନ୍ ଏହି ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିବା ସମୟରେ ଷ୍ଟାଫ୍ ନର୍ସ ଆଲୋସିୟସ୍ କେ ଇସାକ୍ ଫେସବୁକରେ ଏହାକୁ ସେୟାର କରିଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.