ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଏବେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପାଳି: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ମିଳିତ ଭାବେ ଲଢ଼ିବେ ତ ସପା-କଂଗ୍ରେସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏସପି-କଂଗ୍ରେସ ମିଳିତ ମେଣ୍ଟର ପରୀକ୍ଷା ହେବ । କାରଣ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଆସନରେ କେବଳ ବିଜେପି ଏବଂ ଏସପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜିତିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ଉଭୟ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ କେତେ ଆସନରେ ସହମତ ହେବ ତାହା ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଫୁଲପୁର, ଖୈର, ଗାଜିଆବାଦ, ମଜୱାନ, ମୀରାପୁର, ଅଯୋଧ୍ୟା, କରହଲ, କଟହେରୀ, କୁଣ୍ଡାର୍କି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ହେବ । ଏହା ସହିତ କାନପୁରର ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନିକଟରେ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବା ପରେ ସେଠାରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ହେବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀମାନେ ସର୍ବାଧିକ ୮ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ନିର୍ବାଚନ ଲଢେଇରେ ୬ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା। ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକସଭାରେ ୬ଟି ଆସନରେ କଂଗ୍ରେସ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତେବେ ଏଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ସିଟ୍ ଏସପିରୁ ଆସିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଲୋକମାନେ ଏସପି ସହ କେତେ ବୁଝାମଣା ହେବ, ତାହା ସମୟ ହିଁ କହିବ। ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଦ୍ୟତମ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ ଉଭୟ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଏସପି ଆଗାମୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉଭୟ ଦଳ ପାଇଁ ନଅଟି ଆସନରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର