ଅଯୋଧ୍ୟାରେ କାହିଁକି ହାରିଗଲା ବିଜେପି, କାରଣ କହିଲେ ରାହୁଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ବିଜେପିକୁ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଦେଇଛି, କାରଣ ବିଜେପି ୪୦୦ଟି ଆସନ ଜିତିବାକୁ ଦାବି କରୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପରେ ବିଜେପି କେବଳ ୨୪୦ଟି ଆସନ ଜିତିଥିଲା । ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ବିଜେପି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଝଟକା ପାଇଥିଲା | ଏସପିର ଅଭଦେଶ ପ୍ରସାଦ ଫୈଜାବାଦ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ବିଜେପିର ଲଲୁ ସିଂଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ବିଜେପିର ପରାଜୟର କାରଣ କହିଛନ୍ତି। କେରଳର ୱାୟାନାଡରୁ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ଥିବା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସାଧାରଣ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗତ ଦଶ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୋଦୀ ଜୀ ସମ୍ବିଧାନ ରଦ୍ଦ କରିବା କଥା କହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୋଦୀ କେବଳ ଆଦାନୀ ଏବଂ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରନ୍ତି, ସେ ଦେଶର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରନ୍ତି ନାହିଁ |

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ବିଜେପି ହାରିଛି, ସେମାନେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ହାରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଭାରତର ବିଚାର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବାରୁ ହାରିଗଲେ। ଆମ ସମ୍ବିଧାନରେ ଭାରତକୁ ରାଜ୍ୟର ସଂଘ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଭାରତ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ, ଭାଷା, ଇତିହାସ, ସଂସ୍କୃତି, ଧର୍ମ ଏବଂ ପରମ୍ପରାର ଏକ ମିଳନ | ଆପଣ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚୟ ଫଟୋ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସମ୍ବିଧାନକୁ ତାଙ୍କ କପାଳରେ ଲଗାଉଛନ୍ତି । ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଏହା କରିଛନ୍ତି। ଜନସାଧାରଣ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ସମ୍ବିଧାନରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆସନ କଥା କହୁଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ୪୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ବିଷୟରେ କହୁଥିଲେ। ଏକ ମାସ ପରେ ସେମାନେ ୩୦୦ ପାର୍ କହିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | କିଛି ଦିନ ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳରେ ସେମାନେ ‘୨୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବାର ସମସ୍ତେ ଦେଖିଲେ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର