ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲାଭ ଆୟ କରୁଛନ୍ତି ଗରିବ ବିରୋଧୀ ସରକାର: ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଶନିବାର ପୁଣି ଥରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଥର ସେ ଭାରତୀୟ ରେଳକୁ ନେଇ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ”ରୋଗର ବାଦଲ ଘନେଇଥିବାବେଳେ ଲୋକମାନେ ଅସୁବିଧାରେ ଅଛନ୍ତି, ଗରିବ ବିରୋଧୀ ସରକାର ବିପର୍ଯ୍ୟୟକୁ ଲାଭରେ ପରିଣତ କରି ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି” | ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ଟୁଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଖବରକାଗଜର ଏକ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି | ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଶ୍ରମିକ ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନରୁ ୪୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଛି। ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକଡାଉନ ପରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଫସି ରହିଥିଲେ। ତାଲାବନ୍ଦ ଯୋଗୁଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକ ପାଦରେ ନିଜ ଘରକୁ ଚାଲିଆସିଥିଲେ |

ଅଧିକାଂଶ ଶ୍ରମିକ ବିହାର,ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶାର ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ବନ୍ଦ ଯୋଗୁଁ ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, ପୁଣେ, ସୁରଟ, ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଭଳି ସହରରେ ଫସି ରହିଥିଲେ। ଯାହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ସରକାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶ୍ରମିକ ଟ୍ରେନ୍ ଚଲାଇଥିଲେ |


ମହାମାରୀ ଯୁଗରେ ଶ୍ରମିକ ଟ୍ରେନର ଭଡା ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଠାରୁ ରେଳ ଭଡା ନ ନେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, ଏଥିରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ରାଜସ୍ଥାନ, ଛତିଶଗଡ, ଛତିଶଗଡ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା। ତେବେ ଗୁଜୁରାଟ, ମୁମ୍ବାଇ, ଦିଲ୍ଲୀରୁ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ରେଳ ଭଡା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ପରେ ବହୁ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.