ଇଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ୪ ଦିନରେ ୩୫ ଘଣ୍ଟା ଜେରାର ସାମନା କଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନ୍ୟାସନାଲ ହେରାଲ୍‌ଡ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲାରେ ଚତୁର୍ଥ ଦିନର ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସୋମବାର ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି)ରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ୫୨ତମ ଜନ୍ମଦିନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କର ‘ଜେଡ୍‌ ପ୍ଲସ୍‌’ ସିଆରପିଏଫ୍‌ ସୁରକ୍ଷା ଏସକର୍ଟ ସହିତ ସକାଳ ୧୧.୦୫ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦିଲ୍ଲୀର ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମ ରୋଡରେ ଥିବା ଇଡି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ଗତ ସପ୍ତାହ ପରି ସଂପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସିଆରପିସିର ଧାରା ୧୪୪ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଫେଡେରାଲ ଏଜେନ୍‌ସିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଚାରିପାଖରେ ପୁଲିସ ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ବାହିନୀଙ୍କ ଏକ ବିରାଟ ଦଳ ନିୟୋଜିତ କରା ଯାଇଥିଲା।
ମଝିରେ ଇଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଇଁ ଏକ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ବାହାରକୁ ଯାଇଥିବା ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୪:୪୫ ସମୟରେ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ପୁନର୍ବାର ଇଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଫେରିଥିଲେ। ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଏବଂ କର୍ମୀମାନେ ଜନ୍ତର ମନ୍ତରରେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଇଡିର ଜେରା ବିରୋଧରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

କେରଳର ୱାୟନାଡରୁ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ଥିବା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଇଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରାୟ ୩୫ ଘଣ୍ଟା ବିତାଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଏକାଧିକ ଅଧିବେଶନରେ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ନିବାରଣ ଆଇନ (ପିଏମଏଲଏ) ଅଧୀନରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା।

କୋଭିଡ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ମା’ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବାରୁ ରାହୁଲ ଜେରାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଏଜେନ୍‌ସିକୁ ଅନୁରୋଧ କରିବା ପରେ ଜୁନ୍‌ ୧୭ରୁ ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚତୁର୍ଥ ଦିନର ପଚରାଉଚରାକୁ ଇଡି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ତଦନ୍ତ ନ୍ୟାସନାଲ ହେରାଲ୍‌ଡ ଖବରକାଗଜର ମାଲିକ କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ୱାରା ପଦୋନ୍ନତି ପ୍ରାପ୍ତ ୟଙ୍ଗ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ରେ ହୋଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ ସହିତ ଜଡିତ। ଖବରକାଗଜର ପ୍ରକାଶକ ଆସୋସିଏଟେଡ୍‌ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍‌ସ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଏଜେଏଲ୍‌)କୁ ଦଳ ଦେଇଥିବା ଋଣ, ୟଙ୍ଗ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତତା, ନ୍ୟାସନାଲ ହେରାଲ୍‌ଡର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଇଡି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପଚାରି ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଜୁନ୍‌ ୨୩ରେ ଏହି ମାମଲାରେ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଏଜେନ୍‌ସି ମଧ୍ୟ ସମନ ଜାରି କରିଛି। କଂଗ୍ରେସ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ସେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଏଜେନ୍‌ସିଗୁଡ଼ିକୁ ଅପବ୍ୟବହାର କରି ବିରୋଧୀ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ଏବଂ ସମଗ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଶୋଧ ବୋଲି କହିଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର