ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱ ରଖିବା ପାଇଁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଆଣିଲେ ଏହି ଉପକରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ, ଦକ୍ଷିଣ ରେଳ ସିଗନାଲ୍ ଏବଂ ଟେଲିକମ୍ ଯୋଗାଯୋଗର ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଉପକରଣ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଡିଭାଇସ୍ କରୋନା ଭୁତାଣୁ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଭୁତାଣୁ ବିସ୍ତାରରୁ ରକ୍ଷା କରିବ | ଏହାର ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯଦି ଦୁଇଟି ଉପକରଣ ପରସ୍ପରଠାରୁ ତିନି ମିଟରରୁ କମ୍ ଦୂରତାରେ ଚାଲିଆସନ୍ତି, ତେବେ ଆଲାର୍ମ ବାଜିବା ଆରମ୍ଭ କରେ |

ଏହି ଡିଭାଇସ୍ ପକେଟ୍ କିମ୍ବା ପର୍ସରେ ଫିଟ୍ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ହାତଘଣ୍ଟା ସହିତ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ | ଏହାର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଗ୍ରାମ ଥିବାବେଳେ | ଦକ୍ଷିଣ ରେଳବାଇର ତ୍ରିଭେନ୍ଦ୍ରମ ଡିଭିଜନର ସିନିୟର ଡିଭିଜନାଲ ସିଗନାଲ ଏବଂ ଟେଲିକମ୍ୟୁନିକେସନ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଆର ଦୀନେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି।


ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଦୁଇ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଲୋକ ରୁଣ୍ଡ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଶବ୍ଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହିତ ଚେତାବନୀ ଦେବ | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିନି ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଦୂରତା ସୃଷ୍ଟି ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଲାର୍ମ ବାଜିବ | ଯାହାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.