କରୋନା ଭାଇରସର ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ରାପିଡ଼ ଟେଷ୍ଟକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲା ରାଜସ୍ଥାନ

ଜୟପୁର: ରାଜସ୍ଥାନ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଆଣ୍ଟିବଡି ରାପିଡ଼ ଟେଷ୍ଟକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି | ଏହି ଟେଷ୍ଟ ଭୁଲ ଫଳାଫଳ ଦେଉଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ତରଫରୁ କୌଣସି ପ୍ରକ୍ରିୟାଗତ ବିଫଳତା ନାହିଁ। ଏହି କିଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଆମେ ଏହା ବାବଦରେ ଆଇସିଏମ୍ଆରକୁ ଜଣାଇଛୁ। ସୂଚନା ଥାଉ କି ରାଜସ୍ଥାନରେ ଦ୍ରୁତ ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ ର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା ​​| ସାୱାଇ ମାନସିଂହ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ୧୦୦ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏହି କିଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୫ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି ଏହି ଟେଷ୍ଟ କିଟ ଦ୍ୱାରା ଜଣାପଡିଥିଲା । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଦ୍ରୁତ ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ ଅସଫଳ ବୋଲି ଜଣାପଡିଥିଲା |

ରାପିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆସିଥିବା କିଟ୍ ର ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି। ପୂର୍ବ ପର୍ଯ୍ୟାୟର କିଟରେ କିଛି ଅସୁବିଧା ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି | ଯଦି ଏହା ହୋଇଥାଏ ତେବେ ସରକାର ଦ୍ରୁତ ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ ଫେରସ୍ତ କରିବେ।

ଏହି କିଟ୍ ସହିତ କରୋନା ପରୀକ୍ଷଣର ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର ୬୦୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ଆଣ୍ଟିବଡି ଦ୍ରୁତ କିଟ୍ ରେ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ରାଜସ୍ଥାନ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ | ରାଜସ୍ଥାନରେ, ସୋମବାର ତୃତୀୟ ଦିନରେ ରାପିଡ୍ କିଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ୨୦୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା | ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୫ ଜଣ ଲୋକ ପଜିଟିଭ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା ​​| ବର୍ତ୍ତମାନ କିଟ୍‌ର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିବା ବେଳେ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାରଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ବଡ଼ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର