ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ ଲଦାଖ; ୭ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ୪୩ଟି ବ୍ରଜ୍ ର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ପାଞ୍ଚ ମାସ ଧରି ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଚୀନ୍ ସହ ତିକ୍ତତା ଲାଗି ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ନିଜର ସୀମାକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି। ଆଜି ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିନ | ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ସମୁଦାୟ ୪୩ଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସେତୁ ଉଦଘାଟନ କରିବେ,ଯାହା ସେନାର ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଏହି ସମସ୍ତ ସେତୁ ବର୍ଡର ରୋଡ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (ବିଆରଓ) ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | ଏହି ସମସ୍ତ ସେତୁ ଦେଶର ସାତୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଯାହାକୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ଉଦ୍ଘାଟନ କରିବେ।

Rajnath Singh
business-standard

• ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର – ୧୦ଟି ସେତୁ
• ଲଦାଖ – ୭ ଟି ସେତୁ
• ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ – ୨ଟି ସେତୁ
• ପଞ୍ଜାବ – ୪ ଟି ସେତୁ
• ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ – ୮ ଟି ସେତୁ
• ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ – ୮ ଟି ସେତୁ
• ସିକ୍କିମ୍ – ୪ ଟି ସେତୁ
କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ମଧ୍ୟ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ତାୱାଙ୍ଗରେ ନିଚିଫୁ ଟନେଲର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଆରଓ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମାଣ ହେବ, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ସେନାକୁ ସୀମାକୁ ଯିବା ସହଜ ହେବ | ଏହି ୪୩ଟି ସେତୁ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୨୨ଟି ସେତୁ ଚୀନ୍ ସୀମା ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଜଡିତ | ଏବଂ ସେନାର ଗତିବିଧି, ଯାନବାହାନ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନେଇ ସେମାନଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱ ବହୁତ ଅଧିକ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.